Chcą, byśmy „pokojowo współżyli” ze szczurami

Opublikowano: 28.03.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1883

Część środowisk rzekomo ekologicznych sprzeciwia się tępieniu szczurów w przestrzeni miejskiej, które rozmnożyły się w związku ze strajkiem pracowników komunalnych w Paryżu przeciwko reformie emerytalnej i zaleganiem ton śmieci na stołecznych ulicach. Chcą, by ludzie „pokojowo współżyli” ze szczurami. Te są jednak powodem wielu chorób odzwierzęcych.

W obronie szczurów wystąpiło stowarzyszenie Paris Animaux Zoopolis (PAZ), które zorganizowało w stolicy happening w tej sprawie. Jego organizatorzy twierdzili, że nie ma on nic wspólnego ze strajkiem pracowników komunalnych w Paryżu i już wcześniej planowało wystąpić w obronie szczurów. „Dziś przestrzeń miejska jest zarezerwowana wyłącznie dla człowieka. Musimy położyć kres tej antropocentrycznej koncepcji” – apelują aktywiści PAZ, cytowani przez „Le Figaro”. „Polityka separatyzmu prowadzona przez paryski ratusz w stosunku do szczurów, pomiędzy górą (tereny zielone) a dołem (kanały) jest niesprawiedliwa. Jakim prawem pozbawiamy niektóre zwierzęta wszelkiego dostępu do światła dziennego?” – dodają.

PAZ uważa także, że jeśli już trzeba ograniczać populację szczurów, to nie poprzez trucie. W zamian sugerują stosowaniu doustnych metod antykoncepcyjnych.

Z kolei założona w 2016 r. Partia Animalistów wzywa, aby „nie stygmatyzować” szczurów. „Szacuje się, że szczury zjadają kilka ton odpadów dziennie. Wbrew powszechnej opinii są one raczej atutem niż problemem w utrzymaniu higieny w miastach. Musimy zmienić paradygmat” – twierdzi jedna z działaczek partii.

Chcą, byśmy „pokojowo współżyli” ze szczurami, cokolwiek miałoby to oznaczać. „Le Figaro” zauważa jednak, że aktywiści ignorują dane o zagrożeniach, jakie mogą stanowić szczury dla człowieka. „Należy pamiętać, że szczur pozostaje zagrożeniem dla zdrowia ludzi z powodu wielu chorób odzwierzęcych, które mogą być przenoszone przez jego egzopasożyty, odchody, ugryzienia i zadrapania. Mocz szczura może zanieczyszczać środowisko leptospirami; szczur jest głównym na świecie rezerwuarem leptospirozy, strasznej choroby dla osób narażonych na nią zawodowo (pracownicy kanalizacji)” – twierdzi francuska Narodowa Akademia Medyczna.

Według Geoffroya Boularda, mera jednej z paryskich dzielnic, władze miasta podchodzą zachowawczo do problemu szczurów, ponieważ nie chcą denerwować aktywistów.

Na paryskich ulicach zalega już ponad 10 tys. ton śmieci. Problem będzie się nawarstwiał, bo zapowiadane są kolejne strajki.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Irfy 28.03.2023 13:13

  Przydałoby się w jakiś humanitarny sposób ograniczyć populację aktywistów. Na początek można by ich zagonić do wywózki, sortowania i ręcznego utylizowania tych 10 tysięcy ton śmieci. Mogą to robić do spółki ze szczurami, dla mnie żaden problem.

 2. sga 28.03.2023 13:41

  sam sie gon do roboty.

  brawo aktywisci
  swietny pomysl.
  wiecej szczurow u burzujow :)))

 3. Irfy 28.03.2023 15:25

  @sga
  Serio? “Szczurów u burżujów”? Burżuje to sobie mieszkają w podmiejskich domkach, mieszkaniach na strzeżonych osiedlach albo przytulnych apartamentach. Godnych tej nazwy a nie psich budach, które z przyczyn marketingowych są nazywane apartamentami w Polsce.

  O szczury przebywające u burżujów starają się prywatni deratyzatorzy. Stąd taka do nich miłość u wszelkiej maści “aktywistów”, będących tak naprawdę przeżartą, zblazowaną bananową młodzieżą. Dzisiaj bronią szczurów, jutro migrantów a pojutrze, kiedy wszędzie będzie się roiło od tego syfu, wrócą do mamy i taty. Do chronionych rezydencji, na posady “asystenta prezesa zarządu”, którym jest szanowny papa.

  A zwykli ludzie będą musieli borykać się z całym tym bagnem. To ich dzieci będą chorować na choroby roznoszone przez szczury, to oni będą dźgani nożami. Podczas gdy wszelkie Grety Thurnberg tego świata będą żeglowały w ekologicznych jachtach z włókien węglowych, podczas produkcji których wyemitowano tyle CO2, co z dwuletniej eksploatacji pięciu jumbo-jetów. Popłyną oczywiście na kolejny zjazd aktywistów. Zatroskanych losem karaluchów.

 4. sga 28.03.2023 16:05

  nie zmieniaj tematu o jakiejs psychicznej grecie 🙂
  scurki ida tam gdzie majom co jesc 🙂
  takze do przytulnych tez przyjda i truciciele nie dadza rady 🙂 spokojna rozczochrana
  pomysl ile taki szczur zje i niech paryzanie dziekuja ze im pomoga ten caly bajzel sprzatac 🙂

 5. replikant3d 28.03.2023 20:26

  sga….a co przetrawi musi w końcu wy…….ać. Ciekawym co zrobisz z tonami tego ,,efektu ubocznego konsumpcji,,…

 6. sga 29.03.2023 09:43

  sie rozloza, i to zapewne szybciej niz ludzkie 😀
  cala przyrode czlowiek zaburza i dewastuje
  wiec i przyroda ma do tego prawo
  a niektore jej elementy do zemsty na czlowiekach 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.