Wróżenie z palców

Opublikowano: 22.07.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1414

Uczeni brytyjscy twierdzą, że na podstawie względnej długości palców dłoni można wytypować osoby podatne na niektóre nowotwory albo zawał, ale także na sukces w biznesie i na uczelni. Spostrzeżenie dotyczy głównie mężczyzn.

Wydawane w Wielkiej Brytanii poważne czasopismo onkologiczne – “British Journal of Cancer” twierdzi, że porównując długość palców dłoni u mężczyzn można wytypować tych, u których ryzyko raka prostaty jest wyższe niż u innych. Opisuje niedawne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Warwick i w brytyjskim instytucie badań nad rakiem (Institute of Cancer Research), w którym porównano 1500 pacjentów z rakiem prostaty oraz 3000 zdrowych mężczyzn biorąc pod uwagę tylko długość palca wskazującego i serdecznego. Wiadomo, że długość tych palców i relacje długości między nimi kształtują się w życiu płodowym i zależą do poziomu hormonów płciowych w macicy matki. Tam, gdzie poziom testosteronu był niższy, palec wskazujący jest dłuższy i ta okoliczność wydaje się chronić przed rakiem prostaty w późniejszym życiu, na co wskazują wyraźne różnice statystyczne zauważone w porównaniu. Nie znaczy to jednak wcale, że ci u których dłuższy jest palec serdeczny, są na nowotwór prostaty skazani. Jedna z autorek raportu, profesor Ros Eeles postuluje zwiększenie próbki i kontynuację badań, ale już widzi w wynikach duży potencjał pre-diagnostyczny, gdyż pozwolą one połączyć wstępną selekcję z historią rodzinną lub badaniami genetycznymi. Każdego roku w wielkiej Brytanii stwierdza się raka prostaty u 36.000 mężczyzn i co roku 10.000 z nich umiera z powodu tej choroby. W większości przypadków jest to nowotwór łagodny lub bardzo łagodny, tak że nawet nie daje wyraźnych objawów i nie powoduje dolegliwości. W roku 2008 na świecie zdiagnozowano raka prostaty u 913 000 mężczyzn, z czego ponad 2/3 w krajach wysoko rozwiniętych. Może to wskazywać, że nowotwór ten występuje tu częściej i narasta wraz ze skutkami cywilizacji, ale bardziej prawdopodobne jest, że kraje mniej rozwinięte są po prostu pod tym względem „niedobadane”. W brytyjskim badaniu fundusze zebrała organizacja Prostate Action&Cancer Research. Emma Halls z Prostate Action postuluje dodatkowe badania mające ostatecznie potwierdzić, że poziom testosteronu w życiu płodowym decyduje jednoznacznie o jego produkcji także w życiu późniejszym.

Badania nad długością palców budzą od dawna szczególne zainteresowanie u Brytyjczyków. Zaczęło się od starego spostrzeżenia, że mężczyźni zwykle częściej niż kobiety mają palec serdeczny dłuższy od wskazującego, średnio o 2%. Proporcje te są stwierdzalne krótko po urodzeniu (ważna jest tu metoda i precyzja pomiaru) i pozostają stałe przez całe życie. W 2001 roku zespół dra Johna Manninga na Uniwersytecie w Liverpool po wieloletnich obserwacjach stwierdził, że chłopcy, u których palec wskazujący jest dłuższy od serdecznego są później bardziej podatni na zawał mięśnia sercowego w stosunkowo wczesnym wieku. Im dłuższy jest palec serdeczny, tym bardziej taki chłopiec/mężczyzna jest w późniejszym wieku chroniony przed zawałem. Pozwala to na wczesną, wstępną identyfikację grupy podwyższonego ryzyka. Można wtedy włączyć inne elementy profilaktyki: zakaz palenia, dieta, kontrola cholesterolu, ruch na świeżym powietrzu, tryb życia itp. W innym badaniu, w Meyerside, dr Manning i dr Peter Bundred przebadali 151 męskich pacjentów pod zawale. Stwierdzili, że u tych z dłuższym palcem wskazującym zawał wystąpił w wieku 35-80 lat, a u tych z dłuższym palcem serdecznym w wieku 58-80. Wyniki mają być wkrótce opublikowane w British Journal of Cardiology.

Przyczyna jest w obu przypadkach taka sama: względna długość palców zależy od poziomu testosteronu w życiu płodowym. Im więcej jest tego hormonu we krwi matki tym dłuższy będzie palec serdeczny i poziom produkcji testosteronu w późniejszym życiu urodzonego. A testosteron to główny czynnik, który powoduje uzłośliwienie raka prostaty a z drugiej strony znany ważny czynnik ochraniający serce przed zawałem. Te same geny, które regulują poziomy hormonów płciowych (testosteronu i estrogenu) odpowiadają także za rozwój palców dłoni. Wspomniany dr Manning już wcześniej dostrzegł także zależność między względną długością palców dłoni a osiągnięciami w sporcie oraz podatnością na depresję.

To jednak wcale nie koniec tych obiecujących obserwacji. Na uniwersytecie w Cambridge stwierdzono, że gracze giełdowi i maklerzy, u których palce serdeczne są wyraźnie dłuższe niż wskazujące, tłuką dużo większą kasę niż ci, u których palce są „dłuższe inaczej”. Doświadczenie w zawodzie ma tu najbardziej istotne znaczenie, bo niezależnie od innych czynników doświadczeni gracze zarabiają zwykle 8x więcej od nowicjuszy. W badaniu dra Johna Coates’a zbadano więc 44 doświadczonych zawodowych maklerów z londyńskiego City. W ciągu 20 miesięcy obserwacji ci o dłuższych palcach serdecznych zarobili 11 razy więcej, niż ci o dłuższych palcach wskazujących. W dłuższej historycznej perspektywie ci o najdłuższych palcach serdecznych zarabiali ponad 4 miliony funtów rocznie. I znów wiąże się to z poziomem testosteronu w życiu płodowym, który im jest wyższy, tym silniej decyduje potem o takich cechach mężczyzny jak agresywność, parcie na sukces, zachłanność, nieustępliwość, szybkość decyzji, skłonność do rywalizacji, koncentracja na celu, itp. Osobnicy tacy zwykle lepiej sprawdzają się potem w sporcie wyczynowym i seksie, w biznesie, na giełdzie, w wojsku i na niektórych stanowiskach kierowniczych, ale często gorzej jako mężowie i ojcowie rodzin, przywódcy wspólnot lokalnych, sędziowie, uczeni, przyrodnicy, artyści, muzycy itp. Co ciekawsze, w badaniach belgijskich i holenderskich stwierdza się, że podobne zależności występują także u kobiet. Dr Kobe Millet z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven uważa, że poziom testosteronu w macicy matki zostawia trwały i wielki ślad na naszych charakterach decydując o zachowaniu, sukcesach, problemach i karierach przez całe późniejsze życie. Mierząc palce można zatem powiedzieć, że cała przyszłość jest w naszych rękach.

Jakby i tego było jeszcze mało, British Journal of Psychology opublikował niedawno wyniki badań grupy 75 siedmiolatków, u których badano uzdolnienia do nauk ścisłych i humanistycznych. Okazało się, że ci z dłuższymi palcami serdecznymi lepiej rozwiązywali zadania matematyczne, a ci o dłuższych palcach wskazujących lepiej wyrażali się i mieli wyższe uzdolnienia humanistyczno-artystyczne. Dr Mark Brosnan, szef zespołu z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Bath, który przeprowadził te badania, przywołał w publikacji stare przekonanie, że testosteron pobudza w mózgu płodu rozwój tych ośrodków, które odpowiadają za uzdolnienia obliczeniowe i przestrzenne, a estrogen – te które decydują o uzdolnieniach do werbalizacji i ekspresji. (Nazwał to bardzo ciekawie: uzdolnieniami do – odpowiednio – numeracji i literacji). Potwierdził też, że dzieci, które w życiu płodowym doświadczały obecności wyższych poziomów testosteronu mają dłuższe palce serdeczne, a te które nurzały się raczej w estrogenie maja dłuższe palce wskazujące. Brosnan zastrzegł się, że mierzenie palców nie może zastąpić testów, ani egzaminów wstępnych na uczelniach, ale uznał, że może to być wskazówką, gdzie szukać u dzieci (i u dorosłych) przewagi uzdolnień i predylekcji w głównych obszarach poznawczych.

Długość palca mierzy się po zewnętrznej stronie dłoni zagiętej w L, od pierwszego stawu u nasady do czubka ostatniej paliczki.

Autor: Bogusław Jeznach
Źródło: Nowy Ekran


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. joker0skater 23.07.2012 16:26

    No dobra serdeczny znacznie dłuższy niż wskazujący, zatem jestem skazany na sukces… zaraz, zaraz, ale ja mieszkam w…

  2. CzerwonyMoher 24.07.2012 01:25

    Serdeczny dłuższy o około 2cm…no tak, ale to Polska 🙂 Może czas coś zmienić, żeby sukces zależał od nas a nie od nepotycznych układów kasiorki? ;>

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.