Wojewoda lubelski przeprosi za obrażanie osób LGBT

Opublikowano: 09.05.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Seks, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

Nie będzie sprawy sądowej o zniesławienie. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek poszedł na ugodę. Przedstawiciel rządu, który przed październikowym marszem równości popisał się homofobiczną wiązanką pod adresem organizatorów, teraz będzie musiał grzecznie przeprosić.

Dziś rano w lubelskim Sądzie Rejonowym odbyło się posiedzenie w związku ze sprawą, jaką wojewodzie Czarnkowi założył Bartosz Staszewski, jeden z organizatorów pierwszego, historycznego marszu równości, który w październiku przeszedł ulicami stolicy wschodniego województwa. Sprawa zakończyła się bardzo szybko, bo przedstawiciel rządu postanowił pójść na ugodę.

„Uprzejmie informuję, iż nie było nigdy moim zamiarem obrażenie i dyskryminowanie kogokolwiek moimi słowami wypowiedziany w dniu 27 września 2018 roku na temat planowanego wówczas w Lublinie Marszu Równości w tym żadnej grupy społecznej” – wyrecytował Czarnek podczas dzisiejszej rozprawy.

Jak informuje Marsz Równości w Lublinie, warunkiem zawarcie ugody jest opublikowanie przeprosin na kanale wojewody na “You Tube”.

Lubelska społeczność LGBT uważa, że dzisiejsze rozstrzygnięcie jest ich zwycięstwem. “Ta ugoda to dowód na to, że nawet wysokiego rangą urzędnika, obywatel może pociągnąć do odpowiedzialności za swoje homofobiczne wypowiedzi” – czytamy w ich komunikacie. “Warto chodzić do sądów, aby bronić swoich racji. Te przeprosiny to zwycięstwo wszystkich osób LGBT+ nad pisowską homofobią” – wskazują lubelscy aktywiści.

Przypomnijmy, że kiedy społeczeństwo Lublina szykowało się do pierwszego równościowego pochodu w dziejach miasta, wojewoda Czarnek robił wszystko by do marszu nie dopuścić. Najpierw określił inicjatywę jako „promowanie zboczeń, dewiacji i wynaturzeń”, a następnie naciskał na prezydenta Lublina, by ten zakazał pochodu. W efekcie Krzysztof Żuk, polityk Platformy Obywatelskiej, wydał taki zakaz opierając się na kuriozalnej argumentacji, iż służby nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa uczestnikom marszu, a także turystom przebywającym w centrum, w obliczu zagrożenia ze strony homofobicznej kontrdemonstracji. Zakaz został podtrzymany przez Sąd Okręgowy, a następnie uchylony przez Sąd Apelacyjny w Lublinie.

Więcej o zeszłorocznym lubelskim Marszu Równości można przeczytać w reportażu Macieja Wiśniowskiego na naszych łamach.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 1,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
smerf
Użytkownik
smerf

Czas najwyższy zaakceptować ludzi innej rasy, w co innego wierzących czy wyznających inną religię, prezentujących inne poglądy i światopoglądy, preferujących odmienne zachowania seksualne tudzież krępującą ich płciowość.
To zawołanie winno być na ustach wszystkich chrześcijan (czyli sekt: katolickiej, prawosławnej, anglikańskiej, luterańskiej, protestanckiej, koptyjskiej itp.).
Wiara w jednego Boga zobowiązuje: albo akceptuje się jego dzieło stworzenia takich ludzi, jak czarni, biali, żółci, czerwoni, pederaści, lesbijki, transseksualiści, garbaci, niewidomi, z chorobą Downa itp. albo nie.
A że tacy ludzie chodzą po tym świecie to do nich mieć pretensje?
A może do Stworzyciela, że się p….ł w swoim dziele!
Piszcie więc na Berdyczów albo spauzujcie… nienawistnicy w stosunku do odmienności!
Takoż spauzował imć wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i chwała mu za to. Jeden głos wbrewpisiorski też coś znaczy!

Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

“Czas najwyższy zaakceptować ludzi innej rasy, w co innego wierzących czy wyznających inną religię, prezentujących inne poglądy i światopoglądy, preferujących odmienne zachowania seksualne tudzież krępującą ich płciowość.”

Dokładnie, ten gościu ma inny światopogląd, najwyższy czas zaakceptować fakt że istnieją tacy ludzie, zamiast ich siłą zmuszać do zaakceptowania twojego światopoglądu :)

smerf
Użytkownik
smerf

Bełkot jakowyś Anonymous-X z twojej strony.
Niczego nie kumam.
Jesteś po mojej stronie czy też nie?
Czyżbym w którymś momencie mojego posta napisał coś niezrozumiale?
Wskaż więc to acan.