Talibowie palą instrumenty muzyczne

Opublikowano: 17.01.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1317

Talibowie palą instrumenty muzyczne i upokarzają artystów. Tłum ich wspiera.

Duże poruszenie wywołał w mediach społecznościowych film, na którym widać jak talibowie palą instrumenty muzyczne. Na nagraniu widać, jak islamscy fundamentaliści obrażają muzyków, do których prawdopodobnie należały instrumenty. Mężczyźni są wyśmiewani i nagrywani przez otaczający ich tłum. Zgodnie z jedną ze szkół szariatu muzyka jest niezgodna z islamem.

Na nagraniach rozpowszechnianych w mediach społecznościowych widać, że ubrania muzyków atakowanych przez talibów są podarte, a ich włosy krótkie. Obcinanie włosów jest typową karą stosowaną przez talibów wobec osób podejrzanych o drobne przestępstwa. Po dojściu islamistów do władzy w sierpniu 2021 r. wielu muzyków uciekło z kraju, obawiając się o swoje życie i możliwość zarobkowania.

Nie jest jasne, kiedy dokładnie zrobiono to nagranie. Zostało nakręcone prawdopodobnie w prowincji Paktika (południowo-wschodnia części kraju). Dwuminutowy filmik miał w sobotę ponad 48 tys. wyświetleń na Twitterze. „To wideo dokumentuje barbarzyński stosunek talibów do muzyków i muzyki w Afganistanie, gdzie muzyka jest zakazana” – napisał w komentarzu przebywający na wygnaniu założyciel Afgańskiego Narodowego Instytutu Muzyki Ahmad Sarmast.

Afgańska piosenkarka pop Arjana Sajeed udostępniła nagranie na Facebooku, wyrażając przy tym ostrą krytykę talibów. Potępiła znieważanie swoich rodaków i palenie ich instrumentów. Artystka przebywa obecnie poza krajem.

W sierpniu 2021 roku nowe władze Afganistanu zabroniły odtwarzania muzyki w przestrzeni publicznej, jako „nieislamskiej”. „Mamy nadzieję, że przekonamy do tego ludzi bez wywierania na nich presji” – oświadczył rzecznik talibów Zabihullah Mujahid. Jak pokazuje nagranie, zapewnienia te pozostały pustymi deklaracjami.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Wideo: Twitter.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.