Szwajcarzy zagłosują nad odebraniem władzom prawa do lockdownu

Opublikowano: 11.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1735

Szwajcarzy będą wkrótce głosować w referendum, które może skutkować zakazaniem władzom stosowania tak zwanych lockdownów. Komitet obywatelski przedłożył referendum przeciwko ustawie Covid, która została zatwierdzona przez parlament i wdrożona we wrześniu ubiegłego roku. Do głosowania dojdzie już 13 czerwca 2021 roku.

Ze względu na nadzwyczajną sytuację, Rada Federalna podejmowała decyzje bez zwykłej procedury parlamentarnej. Jak donosi portal swissinfo.ch, komitet referendalny jest zaniepokojony dominującą rolą Rady Federalnej w systemie demokratycznym kraju. Poza tym, referendum będzie dotyczyło również redukcji w użyciu pestycydów, nowych środków antyterrorystycznych i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Kwestionowane ustawodawstwo, pierwotnie składało się z 14 odrębnych artykułów. Jego celem było umocowanie prawne około 20 decyzji podjętych przez rząd w okresie od połowy marca do połowy czerwca 2020 roku. Wszystkie ze wspomnianych decyzji, zostały podjęte bez udziału parlamentu. Od tego czasu, ustawa była kilkukrotnie nowelizowana. Przepisy, są w mocy do końca 2021 roku i dają władzom podstawę do przywrócenia „stanu nadzwyczajnego”, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Gdyby została ona odrzucona podczas referendum, to wygasłaby w ciągu trzech miesięcy. Jest tak, ponieważ obecne środki są objęte rozporządzeniem nadzwyczajnym, które jest ograniczone do dwunastu miesięcy. Szwajcaria jest pierwszym krajem na świecie, który głosuje nad ustawodawstwem dotyczącym koronawirusa na szczeblu krajowym. Takie referendum jest integralną częścią ich systemu politycznego, co daje obywatelom możliwość zawetowania ustaw lub zmiany prawa.

Zwolennicy referendum, twierdzą, że większość środków można było zastosować bez nadawania rządowi żadnych specjalnych uprawnień. Obawiają się również, że ustawa może ustanowić precedens, który pozwoli Radzie Federalnej na egzekwowanie autorytarnych rządów. Oprócz ogólnego odrzucenia istnieje również fundamentalny sceptycyzm wobec rządowej polityki szczepień. Aktywiści zarzucają władzom ignorowanie możliwych zagrożeń zdrowotnych wynikających ze szczepień. Niedawne badanie przeprowadzone przez instytut badawczy Sotomo, wykazało, że znaczna większość ankietowanych popiera rządowe rozwiązania. Około 30% stwierdziło jednak, że ma „mało” lub „bardzo mało” zaufania do władz swojego kraju. Ostateczny wynik, będzie więc zależny od frekwencji.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: SwissInfo.ch [1] [2]
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. 3steta 11.06.2021 20:10

  Bardzo fajnie,że mają taką politykę,że często są referenda i nie są całkowicie skazani na głupotę i przekupstwo rządzących

 2. Aksamitny 12.06.2021 12:11

  @3steta
  Poza tym ~25% obywateli ma broń palną. Statystyki zabójstw są bliskie zera, ale wydaje mi się, że każdy polityk zastanowi się 3x, zanim palnie jakieś głupstwo. A nuż znajdzie się jakiś odważny, aby go odstrzelić?

 3. robi1906 13.06.2021 13:47

  Aahh te Szwajcary, cóż to za kulturny narod, ani nigdy nie bombardowani ani nie pacyfikowani, a tuż, tuż obok, 1 wojna, 2 wojna, a oni nic!, i jeszcze pomagają wszystkim!, a nawet jeszcze trzymali bolszewików z Leninem u siebie!!.

  Ktoś w to uwierzy że jest takie miejsce na ziemi gdzie takie rzeczy są możliwe??.
  Oczywiście, że uwierzy, to przecież Szwajcary, demokrację to tylko Oni mogą mieć u siebie, no bo Oni są wyjątkowi, jak te żydy z biblii.

  Jak by kto nie zrozumiał, to żarty sobie stroję.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.