Sławny genetyk opracował urządzenie do drukowania DNA

Opublikowano: 21.06.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 408

Genetyk Craig Venter, twórca bakterii z minimalnym genomem, opracował urządzenie syntezujące złożone biomolekuły – od małych peptydów do RNA oraz DNA. Do stworzenia cząsteczki DNA urządzenie wymaga jedynie jego cyfrowego opisu oraz roztworów prekursorowych.

Craig Venter zyskał sławę jako naukowiec, który opracował mapę genomu ludzkiego. Następnie genetyk poświęcił się badaniom nad tworzeniem sztucznego życia. W 2010 roku laboratorium Ventera opracowało sztuczną kulturę bakterii z DNA, które naukowiec znacznie uprościł. Stworzona przez człowieka bakteria z minimalnym genomem zyskała nazwę „Cynthia”.

Badacz skonstruował maszynę zdolną do syntezy ogromnych łańcuchów nukleotydów bez interwencji człowieka. Tuszem dla biodrukarki są roztwory nukleotydowe, a jej produktem wyjściowym są biocząsteczki. Maszyna zyskała nazwę przetwornika cyfrowo-biologicznego.

Wcześniej Venter negocjował z Elonem Muskiem, właścicielem SpaceX, aby wysłać biodrukarkę na Marsa celem tworzenia sztucznych bakterii w jego środowisku. Póki co urządzenie ma mniej futurystyczne zastosowania, może być używane do syntezy leków, których dostarczanie jest szczególnie trudne, na przykład na Międzynarodową Stację Kosmiczną lub do odległych obszarów na Ziemi.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Earth-Chronicles.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.