Sąd zawiesił nakaz noszenia masek na ulicach Paryża

Opublikowano: 16.01.2022 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1097

Sąd administracyjny stolicy Francji zawiesił w czwartek 13 stycznia dekret prefekta, który wprowadził obowiązek noszenia maski na ulicach Paryża od 31 grudnia – dowiedziała się agencja prasowa AFP w sądzie. Decyzja została opublikowana w piątek.

Komenda stołeczna policji, która wydała nakaz, wstrzymała się z komentarzem dla mediów do czasu otrzymania decyzji na piśmie. „Ponieważ nie było to ani konieczne, ani ściśle proporcjonalne, sąd administracyjny postanowił zawiesić nakaz”, powiedział AFP Jean-Baptiste Soufron, prawnik, który wnosił o zawieszenie nakazu.

Decyzja została podjęta po tym, jak dzień wcześniej, 12 stycznia, sąd administracyjny w Wersalu zawiesił podobny nakaz w departamencie Yvelines, co było pierwszym tego typu przypadkiem na terytorium Francji, uznając, że środek ten stanowi „nadmierne, nieproporcjonalne i niewłaściwe (…) naruszenie wolności jednostki”.

W opublikowanym oświadczeniu sąd administracyjny w Wersalu zawiesił obowiązek noszenia maski na zewnątrz w Yvelines, argumentując, że sytuacja epidemiologiczna nie uzasadnia takiego środka. „W ten sposób stwierdzono, że prefekt Yvelines może wyznaczać strefy, w których noszenie maski na zewnątrz jest obowiązkowe, ale obowiązek ten może być nałożony tylko wtedy, gdy uzasadnia to lokalna sytuacja epidemiologiczna, a noszenie masek powinno być ograniczone do miejsc i okresów wzmożonego ruchu ludności, które nie pozwalają na fizyczne zachowanie dystansu, jak również do miejsc, w których ludzie mogą się gromadzić (takich jak targowiska, zgromadzenia na drogach publicznych lub centra handlowe)” – podkreślił sędzia i dodał: „Sędzia ds. środków tymczasowych przyznał, że w departamencie Yvelines wzrosła liczba zachorowań i pozytywnych wyników testów. Zauważył jednak również, że dane epidemiologiczne dotyczące ryzyka zakażenia na zewnątrz nie uzasadniały w dniu wydania tej decyzji ogólnego obowiązku noszenia maski na zewnątrz we wszystkich zurbanizowanych obszarach departamentu, nawet jeśli nie wszystkie te obszary charakteryzują się dużym zagęszczeniem ludności lub trudnością w zapewnieniu przestrzegania odstępu fizycznego”.

Autorstwo: Cheikh Dieng
Źródło oryginalne: Lecourrier-du-soir.com
Tłumaczenie i źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.