Robot, który może poruszać się w ludzkim mózgu

Opublikowano: 06.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 15

Inżynierowie z Instytutu Technologicznego w Massachusetts zbudowali malutkiego zdalnie sterowanego robota, przypominającego nić. Ten niewielki wynalazek posiada liczne zastosowania medyczne – może między innymi usuwać zatory u pacjentów z udarem mózgu.

Yoonho Kim i jego zespół stworzył w laboratorium specyficznego robota, wykonanego ze stopu niklu i tytanu oraz pokrytego hydrożelem, dzięki czemu jest giętki i sprężysty. Nawet po wygięciu może powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Robot został również wyposażony w cząsteczki magnetyczne, dzięki którym naukowcy mogą sterować nim zdalnie z pomocą pola magnetycznego.

Urządzenie zostało wykonane w taki sposób, aby potrafiło „przeciskać się” przez naczynia krwionośne mózgu. Podczas testów wykazano, że robot z powodzeniem może przechodzić przez bardzo wąskie tunele i pokonywać różne przeszkody.

Naukowcy twierdzą, że „zrobotyzowana nić” może wykonywać różne zadania bezpośrednio w ludzkim mózgu, np. dostarczać leki zmniejszające krzepliwość krwi lub rozbijać skrzepy z pomocą światła laserowego – tę drugą możliwość potwierdzono podczas demonstracji.

Dzięki tej niewielkiej maszynie, wykonanie procedur wewnątrznaczyniowych będzie w przyszłości znacznie łatwiejsze. Chirurdzy nie będą już musieli wprowadzać cienkich drutów do naczyń krwionośnych pacjentów. Zamiast tego, wprowadzą „zrobotyzowane nici” i cały zabieg zostanie wykonany zdalnie. W najbliższej przyszłości, naukowcy zamierzają przeprowadzić eksperymenty na żywych zwierzętach.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: MIT.edu
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ