Nowy robot humanoidalny ustanowił rekord prędkości w biegu

Opublikowano: 07.03.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2003

Roboty humanoidalne fascynują naukowców i szeroką publiczność już od dziesięcioleci. Rozwój technologii sprawia, że maszyny te stają się coraz bardziej zaawansowane, znajdując zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Jedną z kluczowych cech, na które zwraca się uwagę podczas projektowania robotów, jest ich zdolność do poruszania się. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na Unitree H1 Evolution V3.0, który ustanowił nowy standard w dziedzinie humanoidalnej mobilności, stając się najszybszym biegającym robotem na świecie w swojej kategorii.

Unitree H1 Evolution V3.0 jest robotem humanoidalnym o ogólnym przeznaczeniu, który wyróżnia się wśród innych maszyn swoją “wychudzoną”, a co za tym idzie, relatywnie prostą i lekką konstrukcją. Ta cecha, choć z jednej strony może ograniczać jego zdolności w zakresie przenoszenia ciężkich ładunków czy wykonywania skomplikowanych akrobacji, z drugiej strony uczyniła go mistrzem w szybkim bieganiu.

Dzięki swojej unikalnej konstrukcji Unitree H1 Evolution V3.0 osiągnął prędkość 3,3 metra na sekundę, czyli około 12 kilometrów na godzinę. Jest to znacząca poprawa w stosunku do poprzedniego rekordu, ustanowionego na poziomie 2,5 metra na sekundę. Taki wynik sprawia, że robot ten wprawia w podziw nawet przyzwyczajonych do spektakularnych osiągnięć humanoidalnych maszyn obserwatorów.

Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo wszystko, zdecydowana większość dorosłych i dzieci bez problemu może biec z taką samą, jeśli nie większą prędkością. Niemniej jednak, osiągnięcia Unitree H1 Evolution V3.0 w dziedzinie mobilności bez wątpienia wytyczają nowe kierunki rozwoju dla projektantów robotów humanoidalnych.

Dodatkowym atutem prezentowanej maszyny jest jej zdolność do wykonywania różnych ruchów, w tym tańca. Humanoidalne roboty, takie jak Atlas z Boston Dynamics, już wcześniej zadziwiały świat swoimi umiejętnościami w tym zakresie, wskazując na potencjał robotów do zastąpienia ludzi w niektórych formach rozrywki. Unitree H1 Evolution V3.0, mimo że skupia się głównie na prędkości biegu, również nie pozostaje w tyle, kiedy chodzi o prezentowanie swojej wszechstronności.

Internauci, zafascynowani jego osiągnięciami, nadali mu przydomek „Usain Volt” – gra słów łącząca imię najszybszego człowieka na świecie, Usaina Bolta, z „volt”, symbolizującym elektryczny aspekt jego natury. Niech ten przydomek służy jako dowód uznania dla inżynierów i naukowców z Unitree, którzy przybliżają nas do przyszłości, w której roboty mogą biegać, tańczyć, a kto wie, może nawet wykonywać zadania wymagające zręczności i szybkości na poziomie nieosiągalnym dla człowieka.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. rozrabiaka 07.03.2024 13:49

  Dobre: “Czy doścignie już człowieka, aby go złapać?”

 2. Foxi 07.03.2024 18:21

  Nie wierzę w to że to g. samo się uczy real time online. Może i biegnie szybko po idealnie równej powierzchni i tyle. Wystarczy że na powierzchni będzie kamyczek, gałązka z drzewa, kotek wyskoczy i już to g. się samo przewróci. Bo nie będzie miało tego w oprogramowaniu i żyroskopy nie zdążą zareagować na nieprzewidziane zachwianie równowagi. Tak samo te mędrki zrobili F-35 których dysze wlotowe są za nisko i zasysają do środka jak odkurzacz wszystkie śmieci z płyty lotniska. Start w warunkach bojowych oznacza koniec takiego samolotu. Mam nadzieje że tak samo zrobią z AI jak ją odpalą to wyskoczy niebieski ekran.

 3. george 07.03.2024 20:43

  Pytanie na jak długo wystarczy bateria.

 4. rozrabiaka 07.03.2024 20:48

  George – jakbyś patrzył uważnie to widać było kabel.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.