AI zastąpi 8 mln pracowników w Wielkiej Brytanii

Opublikowano: 01.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2510

Najnowszy raport ujawnił, że aż 8 milionów pracowników w Wielkiej Brytanii może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję. Podano również najbardziej zagrożone zawody.

Eksperci ostrzegają, że w ciągu najbliższych pięciu lat aż 8 milionów pracowników w Wielkiej Brytanii może stracić zatrudnienie z powodu sztucznej inteligencji. W dłuższej perspektywie zagrożeni są nawet nauczyciele, dentyści i lekarze.

Najnowszy raport jest zatrważający. Pokazuje, że w ciągu pięciu lat nawet 8 milionów pracowników na Wyspach może stracić pracę przez AI. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Institute for Public Policy Research – prawie 60 proc. obecnych zadań wykonywanych przez człowieka można powierzyć szybko rozwijającej się technologii. Eksperci przewidują, że sztuczna inteligencja może tak naprawdę wywrócić do góry nogami wszystko – od biznesu i opieki zdrowotnej po samą demokrację.

Wśród najbardziej zagrożonych przez AI pracowników są sekretarki, pracownicy działów kadr, agenci call center, sprzedawcy… a nawet autorzy. Do najmniej zagrożonych grup należą hydraulicy, elektrycy, stolarze i murarze. Jednak jest tylko kwestią czasu, gdy zagrożeni będą także nauczyciele, adwokaci, dentyści i lekarze. Do tych objętych największą ochroną należą osoby, które wdrażają sztuczną inteligencję. Bezpieczni są również maszyniści, weterynarze, sędziowie.

IPPR przeanalizowało 22 000 zadań i stwierdziło, że pierwsza fala związana z rozwojem sztucznej inteligencji przejmie 11 proc. z nich. Natomiast druga fala może przejąć już 59 proc. zadań. Najgorszy scenariusz zakładałby utratę 7,9 mln miejsc pracy i żadnych korzyści ekonomicznych. Zgodnie z innym skrajnie idealistycznym scenariuszem nie byłoby utraty miejsc pracy, a gospodarka odnotowałaby wzrost o 300 miliardów funtów.

Wiele w tym wypadku zależy od kontroli działań takich gigantów technologicznych jak Meta, Google i Microsoft. PPR uważa, że rząd powinien opodatkować komputery ze sztuczną inteligencją i zachęcać ludzi do pracy w zawodach, które prawdopodobnie nie zostaną zastąpione przez AI, takich jak np. pielęgniarstwo.

Co warto podkreślić – w maju ubiegłego roku firma BT ujawniła plany zwolnienia do 55 000 pracowników, z czego 10 000 będzie wynikało z „automatyzacji i cyfryzacji”, w tym w obsłudze klienta.

Carsten Jung z IPPR zaapelował do pracodawców, związków zawodowych i ministrów do rozsądnego zarządzania sztuczną inteligencją, aby uniknąć „apokalipsy na rynku pracy”. „Jeśli nie podejmą działań szybko, może być za późno” – powiedział.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Szurnięty Mędrzec 01.04.2024 13:23

  Tak dla AI ale pod warunkiem, że każdemu człowiekowi zapewni się dostęp do żywności, wody, energii, opieki zdrowotnej, leków itd

 2. replikant3d 01.04.2024 13:39

  Szurnięty Mędrzec, tak by było jakby usunięto pieniądz i wprowadzono barter, oraz została by zmieniona OD PODSTAW prymitywna mentalność ludzka. Ale globaliści nigdy na to nie pozwolą bo utracą władzę.

 3. Szurnięty Mędrzec 02.04.2024 00:19

  Zapomniałem jeszcze wspomnieć, że pieniądz powinien być wymieniany 1 do 1 z innymi walutami a waluty powinny być oparte na złocie\srebrze\kamieniach szlachetnych\nieruchomościach
  @replikant3d już zapomniałem co napisałeś

 4. magicznemrau 02.04.2024 01:03

  >Meta, Google i Microsoft
  tak, ich powinien kazdy opodatkowac wszystkimi mozliwymi podatkami chociazby za podejscie do kwestii prywatnosci; zarobek z tych podatkow oddac ludziom w postaci socjalu i rozwijania wolnego oprogramowania zwiazanego z prywatnoscia;

 5. Wolfman 02.04.2024 09:33

  Tez jestem za likwidacja pieniędzy, czyste zło i powod do wojen.

 6. Stary Kulas 02.04.2024 13:00

  To jeden z powodów Wielkiego Resetu. Trzeba przestawić system oparty na konsumpcji na system oparty na empatii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.