Przyjęto ustawę o uzgodnieniu płci

Opublikowano: 11.09.2015 | Kategorie: Prawo, Seks, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Sejm odrzucił poprawki Senatu i przyjął ustawę, regulującą uzgodnienie płci. Zakończy się bałagan i upokarzające dla osób procedury, m.in. konieczność pozywania własnych rodziców. Teraz projekt czeka tylko na podpis prezydenta Dudy.

“Wiedza o transseksualności poszła do przodu, cywilizacja rozwija się poprzez wiedzę” – mówiła w Sejmie posłanka Anna Grodzka, główna inicjatorka ustawy. “Niestety jest tak, że nie wszyscy nadążają za rozwojem wiedzy i rozwojem cywilizacji. Transseksualność jest rzeczą wrodzoną, jednak lekarz, w momencie urodzenia się dziecka, nie ma możliwości sprawdzenia, jaka jest ta płeć psychiczna, jaka jest tożsamość płciowa – a są to sprawy biologiczne, osadzone w mózgu” – tłumaczyła Grodzka. Zaznaczyła, że dziwi się obecnym na sali posłom, odwołującym się do swojego katolicyzmu jako powodu, żeby odrzucać ustawę. Jej zdaniem „prymat ducha powinien być prymatem podstawowym, bo ciało jest tylko częścią doczesną”. “Osoby transseksualne zasługują na taki sam szacunek, jak wszyscy inni ludzie, niestety, tego szacunku często brakuje. To jest choroba, ale tej choroby nie leczy się młotkiem, poprzez wypchnięcie z mózgu tego, co autentyczne, wrodzone, co człowiek rzeczywiście przeżywa” – wyjaśniała. Jej zdaniem ustawa jest konieczna, żeby osoby transpłciowe mogły żyć normalnie, a także – aby ich dzieci nie miały problemów ze społeczeństwem, które tego nie rozumie. “Tak jak niektórzy posłowie na tej sali” – zauważyła.

Sejm odrzucił niemal wszystkie poprawki senackie – m.in. tę o zmianie tytułu ustawy z „o uzgodnieniu płci” na „o oznaczeniu płci”. Odrzucono także zapis, według którego każda osoba wnioskująca o korektę płci musiałaby zostać przesłuchana w obecności biegłych psychiatry i psychologa, a jeśli ma dzieci poniżej 18 roku życia – także w obecności psychologa dziecięcego. Wrócono do wersji pierwotnej, w której wystarczy pisemne zaświadczenie od specjalisty.

Ustawa pozwoli wyeliminować największe bolączki osób transpłciowych, m.in. konieczność pozywania do sądu swoich rodziców, którym wedle obowiązującego prawa należy zarzucić błędne wypełnienie aktu urodzenia. Stwarzało to absurdalne sytuacje – np. nieżyjących już w momencie tranzycji Anny Grodzkiej rodziców posłanki reprezentowała w sądzie zatrudniona tam sprzątaczka. Największe problemy stanowi to w przypadku osób, których rodzice żyją i nie akceptują transseksualności swojego dorosłego dziecka – mogli wówczas, mimo diagnozy psychiatrycznej, blokować zmianę. Dotychczasowa procedura była też często głęboko upokarzająca – nakazywała np., żeby osoba, która chce dokonać tranzycji przez dwa lata funkcjonowała w społeczeństwie jako przedstawiciel/ka płci docelowej, legitymując się jednak dokumentami ze „starą płcią”, co powodowało szereg problemów, niektórych bardzo prozaicznych, np. przy kontroli drogowej.

Teraz ustawa czeka „tylko” na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

Pytanie:

Co z tymi pokrzywdzonymi ludzmi, ktorzy czuja sie Napoleonem? Co z ich podstawowymi prawami??
:)

luzak1977
Użytkownik
luzak1977

@Prometeusz

Na tych, co czują się Napoleonem czekają zakłady zamknięte :-) Tacy nie posiadają podstawowych praw. I to się k..wa nadaje do prasy.