Potencjał młodej krwi w spowalnianiu starzenia i wydłużaniu życia

Opublikowano: 04.10.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1863

W świecie naukowym starzenie się jest tematem nieustannych badań i spekulacji. Niedawno grupa badaczy z Duke Health przeprowadziła przełomowe badania dotyczące potencjału młodej krwi w odmładzaniu organizmu i wydłużaniu życia. Wykorzystując technikę parabiozy heterochronicznej, w której układy krążenia młodych i starszych myszy zostały chirurgicznie połączone, badacze zanotowali fascynujące wyniki.

Głównym odkryciem było stwierdzenie, że starsze myszy poddane tej technice przejawiały znaczące działanie przeciwstarzeniowe i wykazywały wydłużenie życia o 10%. Co więcej, korzystne efekty utrzymywały się nawet po rozłączeniu zwierząt, co wskazuje na istnienie w młodej krwi specyficznej kombinacji składników zdolnych do podtrzymywania witalności.

Publikacja w prestiżowym czasopiśmie „Nature Aging” zawierała dokładne analizy tego zjawiska. Ustalono, że korzyści odmładzające dla starszych myszy pojawiały się nawet po 12 tygodniach parabiozy, co przeliczając na ludzkie warunki, odpowiadałoby połączeniu osoby w wieku 50 lat z 18-latkiem przez około osiem lat, dając potencjał wydłużenia życia o taki sam okres.

Przed tym badaniem, chociaż już wcześniej zaobserwowano pewne korzyści z heterochronicznej parabiozy, wciąż istniały wątpliwości co do długoterminowych skutków tej techniki. Jednak prace dr Jamesa White’a, adiunkta z Duke University School of Medicine i Centrum Duke’a ds. Starzenia się, oraz jego zespołu rzucają nowe światło na te kwestie. White komentuje: „To pierwszy dowód na to, że parabioza heterochroniczna może nie tylko spowalniać tempo starzenia się, ale także przynosić korzyści w zakresie długowieczności i ogólnego stanu zdrowia”.

Biorąc pod uwagę obserwowane odmłodzenie na poziomie epigenetycznym i zmiany w ekspresji genów związanych ze starzeniem się, można przypuszczać, że młoda krew zawiera czynniki potencjalnie terapeutyczne dla ludzi.

Choć przed nami jeszcze wiele badań, by zrozumieć pełny zakres i mechanizmy działania młodej krwi w kontekście ludzkiego starzenia się, te początkowe odkrycia są obiecujące. W miarę jak nauka poszerza naszą wiedzę o mechanizmach starzenia, rośnie też nadzieja na rozwój innowacyjnych strategii terapeutycznych, które pomogą nam żyć dłużej i zdrowiej.

Zdjęcie: sabinurce (CC0)
Na podstawie: Nature.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adambiernacki 05.10.2023 08:42

    Apokalipsa

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.