Polski publiczny grosz wypompowany do firm z USA

Opublikowano: 17.09.2019 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 420

Beata Szydło, gdy jeszcze była premierem, tak mówiła o Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) – „wykorzystując siłę i energię spółek skarbu państwa, będzie budowała polską markę”. Cóż, niezupełnie tak to wygląda.

Dziennikarze portalu „Onet” dotarli do informacji, z których wynika, że organizacja ta powołana przez luminarzy IV RP do sławienia jej dobrego imienia za granicą w szaleńczym tempie drenuje polską publiczną kiesę. I jak przystało na porządki wprowadzone przez Kaczyńskiego, beneficjentami muszą być oczywiście jankesi.

Polska Fundacja Narodowa w ciągu nieco ponad roku wydała ponad 5,5 mln dol. (czyli ponad 20 mln zł) na promowanie Polski w USA. Forsę przytuliła amerykańska firma PR-owa. W ramach usługi było m.in. za utworzenie w mediach społecznościowych viralowych profili o Polsce. Na całym świecie obserwuje jednak po kilkanaście, czy kilkadziesiąt osób. Anglojęzyczny serwis „@Polish_Fndtn” obserwuje na „Twitterze” niespełna 6 tys. osób, czyli mniej niż profil PFN po polsku. A to bodaj najlepszy wynik!

„W korespondencji z Polską Fundacją Narodową, Amerykanie nazywają swe serwisy internetowe hubem informacyjnym dla Polski. Przekonują też, że współtworzą strategiczną infrastrukturę informacyjną, którą Polska będzie mogła wykorzystywać przez lata” – czytamy w artykule na portalu „Onet”.

Chodzi o firmę White House Writers Group (WHWG). To właśnie ją kierownictwo PFN wybrało jako partnera do kreowania i poprawy wizerunku Polski w Stanach Zjednoczonych. Kontrakt został zawarty niemal dwa lata temu, ale PFN utajnia jego ustalenia i rozliczenia z Amerykanami. Dziennikarze Onetu poznali je dzięki dostępności do tego rodzaju informacji, którą gwarantuje prawo w USA.

„Robienie przez PFN tajemnicy z kontraktu z WHWG jest jednak nieroztropne z bardzo prostego powodu. Amerykańska ustawa o lobbingu FARA, uchwalona jeszcze przed II wojną światową, nakłada bowiem na wszystkie amerykańskie firmy, organizacje, a nawet na osoby prywatne obowiązek składania rozliczeń z pieniędzy otrzymywanych od zagranicznych rządów” – piszą m.in. dziennikarze portalu „Onet”.

WHWG oraz jej współpracownicy zobowiązani się do szczegółowych spowiedzi z działalności Departamentowi Sprawiedliwości, w tym także o kolejnych rozliczeniach z Polską Fundacją Narodową. Transakcje te są więc w USA dostępne publicznie. Nietrudno więc prześledzić współpracę tej firmy z PFN. Dziennikarze Onetu twierdzą, że z informacji tych wynika jasno, że White House Writers Group zarabiają krocie z pieniędzy polskiego podatnika za działania przynoszące zerowe lub nadzwyczaj znikome korzyści dla Polski.

Firma WHWG początkowo otrzymywała 45 tys. dol. miesięcznie, a dziś inkasuje dwa razy tyle. Do tego PFN wypłaca różne zwroty kosztów dla tej firmy (Najwięcej kosztował przyjazd trójki pracowników firmy do Polski: bilety lotnicze – 5 tys. USD i hotele – 3,5 tys. USD, pomoc prawna – 6 tys. USD), które są bardzo wysokie i sięgają milionów dolarów. Tymczasem strona amerykańska zarządza m.in. profilami o Polsce na „Instagramie” i „YouTube”. Pierwszy obserwuje 51 osób, drugi ma 13 subskrypcji!

PFN, na którą pieniądze wyłożyło 17 największych spółek skarbu państwa, dysponuje gigantycznym budżetem. W założeniu miała promować image Polski na świecie, ale szybko okazała się kolejną PiS-owską tubą propagandową. O Polskiej Fundacji Narodowej zrobiło się głośno przy okazji nagonkowej kampanii atakującej sędziów. A teraz okazuje się jeszcze, że jest to przepompownia polskich publicznych pieniędzy do amerykańskich korporacji.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Crash 17.09.2019 17:57

  To samo będzie z PPK, które mają inwestować w PFI – Polski Fundusz inwestycyjny, który będzie kabze nabijał swojakom z zrzutki narodu.

 2. ZIWK 17.09.2019 18:06

  Dlaczego mnie to nie dziwi?
  Nie krytykuję amerykańskiej firmy działającej z zasadą “masz frajera to go duś, jak się zesra to go puść” tylko naszych durni szastających NASZYMI PIENIĘDZMI.
  Tymi działaniami powinien zająć się prokurator – byle nie PiSSrokurator.

 3. Husar 19.09.2019 10:11

  Jedynym wytłumaczeniem tego co się dzieje w Polsce jest wojna hybrydowa.
  Jaki jest cel wojny hybrydowej ?
  – umieścić w podbijanym narodzie swoje v kolumny – zakamuflować je pod jakąś ideologię, najchętniej to są te z inżynierii społecznej nowoczesne, oświecone i postępowe.
  – umieścić v kolumny w strategicznych dla narodu, kraju i państwa ośrodkach jak np edukacja, media, władza, sądy ( aby rodzimy naród nie mógł dochodzić swoich praw, a także doprowadzać do repolonizacji utraconych wyżej wymienionych ośrodków strategicznych min dlatego UE blokuje reformę sądownictwa – zbyt wiele zainwestowali).
  – przejąć władze poprzez v kolumny
  – budować poprzez v kolumny struktury kolonialne, systemy np finansowe, polityczne, ustrojowe
  – przystąpić do realizacji celów tj:
  *podporządkować gospodarkę i aktywa danego narodu pod gospodarkę i kapitał agresora.
  *Pozbawić naród wpływu na los własnego państwa – ustrój społeczno-polityczny np demokracja. Czyli kolonizacja.
  *Doprowadzić do sytuacji poprzez ustawodastwo i kreowanie prawa, gdzie podbijany naród zostanie sprowadzony do pozycji niewolnika, a v kolumny zapewnią sobie nietykalność już jako warstwy społecznie, a nie jednostki ( np tusco tego żądał od Olszewskiego)
  * Rozpocząć eksploatację narodu, czyli handlować tym narodem jak towarem np mięsem czy telewizorami. Resztę pozostawić jako bydło robocze harujące na dobrobyt v kolumn.
  * V kolumny zyski odprowadzają do kieszeni agresora np poprzez instalację obcych firm, które ekploatują surowce, przejmują handel, eksploatują naród jako tania siła robocza.
  * Niszczyć krok po kroku kulturę podbijanego narodu, tożsamość , tradycję, obyczaje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.