Co roku palą 9 mln sztuk niesprzedanej odzieży

Opublikowano: 18.03.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1797

Najnowsze badanie przeprowadzone dla Europejskiej Agencji Środowiska pokazuje, że w Holandii co rokuj palone są miliony sztuk niesprzedanej odzieży. Duża część takiej odzieży pochodzi ze zwrotów.

Jak podał dziennik „Trouw”, badanie przeprowadzone niedawno przez Flamandzki Instytut Badań Technologicznych dla Europejskiej Agencji Środowiska (ang. the European Environment Agency, EEA) pokazało ogromną skalę marnotrawstwa odzieży w Holandii. Okazuje się, że w Niderlandach każdego roku pali się ok. 9 mln sztuk niesprzedanej odzieży. Dużą część utylizowanej odzieży stanowią zwroty – aż jedna trzecia z nich ląduje w koszu.

W raporcie Flamandzkiego Instytutu Badań Technologicznych czytamy, że w całej Europie zniszczeniu podlega 4-9 proc. odzieży, która trafia na rynek. W liczbach bezwzględnych jest to między 264 000 a 594 000 ton tekstyliów rocznie. Utylizacja tak ogromnej ilości niesprzedanej odzieży emituje do atmosfery 5,6 mln ton CO2. Czyli mniej więcej tyle, ile rocznie emituje 1 milion samochodów benzynowych.

Nie wszyscy jednak zgadzają się z danymi przytoczonymi właśnie przez ekspertów Flamandzkiego Instytutu Badań Technologicznych. Organizacja handlowa Thuiswinel zaprzeczyła, że w Holandii utylizuje się aż tak dużo ubrań. Z jej danych, zebranych przez agencję badawczą FFact w Rotterdamie wynika, że zniszczeniu podlega zaledwie 0,35 proc. wszystkich tekstyliów trafiających na holenderski rynek.

Komisja Europejska pracuje obecnie nad zakazem niszczenia odzieży na terenie Unii Europejskiej. Komisja chce także wymóc na gigantach produkujących odzież większą przejrzystość w zakresie swoich zapasów. Nowe, zaostrzone przepisy, mają wejść w życie w 2026 roku. – Obecnie trwają badania nad tym, jak uniknąć wszelkich niepożądanych skutków zakazu [utylizacji odzieży]. Nie sądzę, żeby [komisja] dopuszczała eksportowanie bezużytecznych tekstyliów na przykład do biedniejszych krajów Afryki. Tam odzież ostatecznie wylądowałyby na wysypisku śmieci – mówi na łamach „Trouw” Tom Duhoux, kierownik badania EEA.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Zdjęcie: PurPura (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Katarzyna TG 18.03.2024 19:51

    Nikt nie wpadł na to że można po prostu rozdać potrzebującym? Łatwiej spalić i zanieczyścić środowisko bredząc coś o “ekologii” ..

  2. Murphy 19.03.2024 09:54

    Nie rozdadzą, bo wtedy mniej osób kupi.

    W świecie gdzie rządzi pieniądz ekologia zawsze będzie na drugim miejscu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.