Pielęgniarki przeciw napływowi imigrantek ze wschodu

Opublikowano: 27.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 434

Przedstawicielki małopolskiego regionu Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych sprzeciwiają się pomysłowi Rady Kierowników Wojewódzkich Podmiotów Leczniczych, która chce umożliwić zatrudnianie imigrantek z Białorusi i Ukrainy w polskich szpitalach po przebyciu przez nie odpowiednich szkoleń dla pielęgniarek i położnych. Zdaniem związkowców zamiast tego powinno podnieść się wynagrodzenia, aby polski personel nie musiał wyjeżdżać do Europy Zachodniej.

Rada Kierowników Wojewódzkich Podmiotów Leczniczych skierowała apel do Ministerstwa Zdrowia, w którym domaga się wdrożenia programu specjalnych szkoleń zawodowych dla pielęgniarek i położnych przybywających do Polski z terenów Białorusi i Ukrainy. W chwili obecnej ich zatrudnianie w naszym kraju nie jest możliwe, ponieważ zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej kształcenie w tej grupie zawodowej powinno trwać 4850 godzin, a za naszą wschodnią granicą czas ten wynosi 2200 godzin.

Pomoc w spełnieniu unijnych standardów przez Białorusinki i Ukrainki kosztowałoby polskich podatników, natomiast imigrantki musiałyby podpisać umowę lojalnościową, która przewidywałaby, iż muszą one przepracować kolejnych pięć lat w polskiej służbie zdrowia. Rada Kierowników argumentuje swój apel faktem, iż w Polsce brakuje wspomnianego personelu medycznego i pod tym względem znajdujemy się wśród najgorszych państw unijnych.

Pracownice skupione w Ogólnopolskim Związku Pielęgniarek i Położnych twierdzą natomiast, że podobne rozwiązanie narażałoby na szwank polskich pacjentów, ponieważ to oni odczuliby na własnej skórze efekty pracy niewykwalifikowanego personelu. Dodatkowo przedstawicielki związku zauważają, iż zamiast szukać taniej siły roboczej powinno się podnieść pensje w polskiej służbie zdrowia, aby jej pracownice nie musiały wyjeżdżać do państw Europy Zachodniej.

Na podstawie: GazetaKrakowska.pl, Onet.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rumcajs 27.05.2017 11:09

    Złodziejstwo, jeszcze raz złodziejstwo. I to wielorakie. Zapraszając białorusinki, oraz ukrainki, okrada sie te narody z tych pracowników. Nie dając podwyżek, moim zdaniem NALEZNYCH polskim pielegniarkom, okrada sie je. Zbyt niskimi zarobkami, zmusza sie polski personel do poszukiwania godziej zapłaty na zachodzie, zatem okrada sie całe POLSKIE społeczeństwo. Dodatowe złodziejstwo, to przeszkolenie obcych pracowników, za…NASZE polskie pieniadze, czyli znowu okrdada sie polaków.

  2. Waldorfus 27.05.2017 12:21

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.