Zbigniew Brzeziński nie żyje

Opublikowano: 27.05.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 420

Były doradca amerykańskiego prezydenta Jimmego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński zmarł dzisiaj w nocy w wieku 89 lat. Poinformowała o tym jego córka Mika w sieciach społecznościowych. “Mój tata spokojnie odszedł dzisiaj w nocy” – napisała na “Instagramie” i “Twitterze”.

Zbigniew Brzeziński studiował nauki polityczne i ekonomię na Uniwersytecie McGill w Montrealu, gdzie w 1950 uzyskał tytuł magistra. W 1953 obronił doktorat z nauk politycznych na Harvardzie. W 1958 r. otrzymał obywatelstwo amerykańskie.

W latach 1977-1981 był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA i w tym czasie wywierał znaczący wpływ na amerykańską politykę zagraniczną. Postulował zaangażowanie USA w popieranie antyradzieckiej partyzantki w Afganistanie i antykomunistycznego ruchu „Solidarności” w Polsce. Angażował się we wspieranie komunistycznej partyzantki Pol Pota w Kambodży i naciski na rządy Tajlandii i Chin w celu udzielania pomocy Czerwonym Khmerom. Niepowodzeniem zakończyła się jego polityka wobec Iranu, w tym próba odbicia zakładników przetrzymywanych przez tamtejszych rewolucjonistów w ambasadzie USA w Teheranie.

W 1998 udzielił kontrowersyjnego wywiadu dla francuskiego pisma „Le Nouvel Observateur”. Zbagatelizował w nim zagrożenie wynikające z fundamentalizmu islamskiego, a talibów określił jako „trochę wzburzonych muzułmanów”. Podczas Gdańskiego Areopagu 2007 stwierdził, że wywiad dla „Le Nouvel Observateur” był nieautoryzowany, zaś kontekst, w jakim zostały umieszczone jego wypowiedzi – niewłaściwy. Opinie zawarte w tym wywiadzie dotyczyły wyłącznie sytuacji w Iranie, a nie ogólnie świata islamskiego.

Z jego inicjatywy powołano Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, lobbującą na rzecz wielkich amerykańskich korporacji i banków pod pretekstem “umacniania społeczeństwa obywatelskiego, demokracji i gospodarki rynkowej w Polsce, w tym wyrównywania szans rozwoju indywidualnego i społecznego, a jednocześnie wspiera procesy transformacji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej”.

Był zwolennikiem budowy w Polsce elementów tzw. tarczy antyrakietowej, czyli bazy antyrakiet stwierdzając, że: “umieszczenie amerykańskiej tarczy w Polsce wzmacnia jej sojusz z USA”. Krytykował administrację George’a Busha za uległość w sprawie tarczy wobec Rosji. Wyrazem tej krytyki było twierdzenie, że “Putin od roku pluje w twarz Stanom Zjednoczonym, a w odpowiedzi dostaje zaproszenie na rodzinne spotkanie”.

Zbigniew Brzeziński cieszył się złą sławą podżegacza wojennego, zwolennika hegemonii USA i zarzucano mu notoryczne kłamstwa. Zapewne wielu jego śmierć ucieszyła.

Zdjęcie: Tobias Kleinschmidt (CC BY 3.0)
Źródła: pl.SputnikNews.com, pl.Wikipedia.org
Kompilacja i przeredagowanie 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. rumcajs 27.05.2017 10:49

  Szkoda że ma az tylu nastepców antypolskiego w sumie myslenia, i postepowania…W Polsce również…

 2. Waldorfus 27.05.2017 11:54

  Polityka błagania na kolanach: Zakaz wjazdu do Ameryki – dla trędowatych

  „Niech mu ziemia lekką będzie” – jak zwykł mawiać Grzegorz Braun

  Może dzięki tej sprawiedliwej opiece losu, Polacy nie będą już traktowani jako odszczepieńcy innych narodów świata: https://wolnemedia.net/protest-przeciwko-przymusowi-szczepien-w-polsce/#comment-211078

  Tomasz Sakiewicz: — prosiłem go; padłem przed nim na twarz, a on — cholera — umarł.
  Jacek Kurski: — To nic mój kochany Tomciu. Nie płacz. Dziś odprawimy za niego mszę w TVP Info: https://wolnemedia.net/propaganda-tvp-razi-nawet-zwolennikow-pis/#comment-211060

 3. robi1906 27.05.2017 13:10

  Jeszcze jeden diabeł, wrócił do piekła, Allelujah.
  To dla religijnych.

  A dla normalnych, jeszcze jeden diabeł… poszedł w piss.. du do piekła.

  Promotori, sponsor Czerwonych Khmerów, mudżahedinnów, Czerwonych Brygad i reszty,
  smaż się w piekle judejczyku Brzeziński.

 4. maciek 27.05.2017 22:20

  Fajną miał gembę. Trochę jakby tak Papieża z Trumpem zmieszać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.