Oddrzewianie uzdrowiskowej Bystrej trwa za zgodą władz

Opublikowano: 07.07.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1350

W Bystrej – miejscowości o uzdrowiskowych tradycjach – po raz kolejny w ostatnim czasie dochodzi do wycinek drzew na dużą skalę. Tym razem na obszarze Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego i to w czasie sezonu lęgowego ptaków. Zaniepokojeni mieszkańcy i przyrodnicy zwracają się o interwencję do lokalnych władz. Bezskutecznie. Wójt Gminy nie tylko nie podejmuje sprawy, ale także wbrew swoim obowiązkom nie publikuje informacji o planowanych usuwaniach drzew.

W połowie lutego wydano zgodę na wycinkę 80 drzew w zwartym kompleksie leśnym, w cennym przyrodniczo obszarze, znajdującym się w górnej Bystrej, na zboczu góry Klimczok. Wycinka w sezonie lęgowym ptaków dorodnych drzew, z których 20 miało obwód powyżej 100 cm, zaniepokoiła mieszkańców. Mają oni uzasadnione obawy, że teren zostanie przekształcony w działki budowlane.

„Z okien swojego domu obserwowałem wycinkę nie pojedynczych drzew, ale całego pasa lasu. Zwróciłem się do Gminy z prośbą o pilną interwencję, ale zostałem odesłany z kwitkiem” – mówi Rafał Wojciechowski, mieszkaniec Bystrej. „W gminie, która od lat zmaga się z problemem smogu, wydawanie zgody na masowe wycinki, to działanie antyspołeczne i antyprzyrodnicze”.

Mieszkańcy zwrócili się o pomoc do Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, którego siedziba znajduje się w Bystrej. Jak się okazało Wójt Gminy Wilkowice, Janusz Zemanek notorycznie nie publikuje decyzji o planowanych wycinkach w biuletynie informacji publicznej.

„Jest to łamanie obowiązującego prawa, ale co ważniejsze, to pozbawienie społeczeństwa możliwości czynnego udziału w postępowaniu i odwoływania się do sądów” – komentuje sprawę Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. „Trzeba zaznaczyć, że sytuacja się powtarza. Podobna sprawa miała miejsce pod koniec zeszłego roku, kiedy wycięty miał zostać w Bystrej wiekowy jesion. Wówczas temat zgłaszała gminie zaniepokojona mieszkanka, ale nie uzyskała pomocy, dlatego zwróciła się do nas. Wówczas również w BiPie nie pojawiła się informacja o planowanym usunięciu jesionu”.

Inna rzecz, że za wycinki do budżetu gminy powinny trafiać pieniądze. Tymczasem, jak choćby w przypadku budowy apartamentowców „Złota Dolina” również w Bystrej, gdzie usunięto 138 drzew, opłaty nie zostały naliczone, co świadczy o podejrzanej niegospodarności. Bardzo poważne obawy budzi także powód usunięcia drzew – ponoć były chore i zagrażały bezpieczeństwu. W rzeczywistości w ich miejscu wylano fundamenty apartamentowców. Warto zadać pytanie, w jak wielu podobnych przypadkach gmina traci przyrodniczo i finansowo za rządów wójta Zemanka?

„Przypominamy wójtowi, że prawo do czynnego udziału w postępowaniach związanych ze środowiskiem, w jakim żyjemy, jest zapewnione międzynarodowymi konwencjami oraz prawem polskim. Tymczasem lokalna władza działa autorytarnie i po cichu na szkodę tutejszej przyrody i mieszkańców. Dlatego wzywamy Wójta Gminy Wilkowice, Janusza Zemanka, do pracy na rzecz lokalnej społeczności i środowiska naturalnego, co w czasach postępujących zmian klimatycznych powinno być priorytetem dla wszystkich, którzy myślą o dobrej przyszłości – swojej i następnych pokoleń” – podsumowuje Radosław Ślusarczyk.

Autorstwo: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Zdjęcie: Rafał Wojciechowski
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.