Lasy Państwowe wycinają drzewa nie respektując moratorium

Opublikowano: 04.04.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1549

Przesłane do Pracowni na rzecz Wszystkich Istot materiały dowodzą, że Lasy Państwowe zlekceważyły polecenie szefowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska Pauliny Henning-Kloski i kontynuują wycinkę drzew na terenie lasów uzdrowiskowych w okolicy Iwonicza-Zdroju (Leśnictwo Iwonicz, Nadleśnictwo Dukla, RDLP Krosno).

Przypomnijmy, że poleceniem z 8 stycznia 2024 r. resort środowiska wprowadził znaczące ograniczenia gospodarki leśnej w dziesięciu cennych lasach w Polsce. Jednym z nich są lasy uzdrowiskowe w okolicy Iwonicza-Zdroju, które miały zostać całkowicie wyłączone ze ścinki drzew w celach hodowlanych. Kontynuacja cięć przez nadleśnictwo Dukla narusza rządowy nakaz i podważa deklaracje kierownictwa Lasów Państwowych o lepszej ochronie przyrody lasów.

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot domaga się przeprowadzenia kontroli i pociągnięcia do odpowiedzialności służbowej wobec winnych tych naruszeń.

Od 8 stycznia 2024 roku lasy uzdrowiskowe wokół Iwonicza Zdroju są objęte całkowitym zakazem pozyskania drewna. Wytyczna dotycząca wydzielenia 178-g zakładała „odstąpienie od wszelkich prac i zabiegów”. 30 kwietnia br. w wydzieleniu 178-g w Leśnictwie Iwonicz mieszkańcy należący do inicjatywy Wspólny Las ujawnili wycinkę drzew w ramach tzw. trzebieży, a więc prac z zakresu hodowli lasu. Oznacza to złamanie zakazu i naruszenie polecenia Ministry Klimatu i Środowiska. Warto przypomnieć, że na podstawie ust. 4 i art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o lasach to minister ds. środowiska sprawuje nadzór nad Lasami Państwowymi i gospodarką leśną.

„Lasy Państwowe kolejny raz udowodniły, że są instytucją niegodną zaufania i nie przestrzegają ustalonych zasad. To działanie pokazuje, jak bardzo Lasy Państwowe lekceważą zarówno nowe władze w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jak i społeczeństwo, które domaga się ochrony lasów. Cała sprawa dobitnie dowodzi, że gruntowna reforma tej instytucji jest niezbędna i pilna” – komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Stowarzyszenie wystąpiło z wnioskami o kontrolę i wyjaśnienie tego naruszenia i zapowiada, że będzie nadal śledzić działania Lasów Państwowych w terenie.

Autorstwo: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Nadesłano do portalu WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. LichoNiespi 04.04.2024 12:41

  Przedtem zrobili tak ze doslownie wszystko w Polsce sprzedano za grosze w obce rece/rence, tak ze tylko w Polsce pozostalo ze 100% tylko 3% Polskiej wlasnosci na terenie Polski. Potem duzo gadano na temat tzw pewnych niezrozumialych odszkodowian dla pewnej grupy ludzi z poza Polski…oczywiscie ze tzw polski niewladza podobno nie zgodzila sie na te wyplaty..itd itd Obecnie wynika ze tzw Polskie Lasy to tylko nazwa w obcym posiadaniu ktorzy wycinajom te lasy.

 2. Katana 04.04.2024 16:15

  Ktoś w tym burdelu jeszcze cokolwiek respektuje?

 3. replikant3d 04.04.2024 19:19

  LichoNiespi, nie udało sie pokryjomu opchnąc naszych lasów myckowym, no wycinają na potegę by spełnić ,,roszczenia,, tych pasożytów…i raczej nie przestaną..

 4. Stary Kulas 05.04.2024 14:35

  Bo to nie jest wycinka drzew “w celach hodowlanych” tylko innych, więc zakaz jej nie dotyczy. Proste?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.