Niedziela Ukraińskiego Rozrachunku w Warszawie

Opublikowano: 10.07.2023 | Kategorie: Historia, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3558

9 lipca przed ambasadą Ukrainy w Warszawie kilkaset osób zebrało się w ramach Niedzieli Ukraińskiego Rozrachunku, akcji zorganizowanej przez partię Front Krzysztofa Tołwińskiego przy współpracy innych organizacji, w tym z udziałem przedstawicieli Klubów Myśli Polskiej.

Wydarzenie miało na celu upamiętnienie ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN/UPA na ludności, przede wszystkim polskiej, Wołynia i Małopolski Wschodniej.

„To było ludobójstwo i czystki etniczne” – przypomniał Krzysztof Tołwiński. „Dajemy pieniądze, wyposażamy w broń. Słuchajcie, czy ktoś w XXI wieku mógłby pomyśleć, że świat aż tak zwariował i każdy tylko licytuje się, ile więcej broni wyprodukuje? Amerykanie, Niemcy, pozostali też, zaciskają ręce i kasę kroją. A my się zbroimy. Przeciwko komu się zbroimy? Sami przeciwko sobie?” – kontynuował. Zwrócił też uwagę na zagrożenia wynikające z rozpowszechnienia broni oraz brutalności osób mających doświadczenie frontowe. Dlatego jego zdaniem należy natychmiast przerwać dostawy broni przez terytorium Polski na Ukrainę.

Podobnego zdania był Wojciech Mojzesowicz, który stwierdził, że wojna skończyłaby się w ciągu tygodnia, gdyby Polska zrezygnowała z roli kraju tranzytowego dla zachodniej. Wacław Klukowski podkreślał z kolei, że konflikt na Ukrainie nie jest korzystny również z punktu widzenia interesów polskiego, ale i ukraińskiego rolnictwa, oddanego w ręce ponadnarodowych korporacji.

W pikiecie udział wzięli m.in. Wojciech Kornowski stojący na czele ugrupowania Zjednoczeni Ponad Podziałami, Henryk Mikietyn i Włodzimierz Gorki z Polskiego Ruchu Lewicowego, Andrzej Poneta z Watah Głosu Obywatelskiego, Roland Dubowski ze Stowarzyszenia Spadkobierców Kombatantów II Wojny Światowej, Piotr Panasiuk z Polskiego Ruchu Antywojennego, a także działacze i związkowcy rolniczy – były minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz, prezes Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin oraz były poseł Wacław Klukowski. Kluby Myśli Polskiej reprezentowane były przez Mateusza Piskorskiego, Łukasza Jastrzębskiego i Bartłomieja Doborzyńskiego.

Wydarzenia nie zdołała zakłócić grupka agresywnych ukraińskich prowokatorów, wyraźnie koordynujących swe działania z ambasadą Ukrainy. Zgromadzeni złożyli przed budynkiem placówki buty symbolizujące ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Przekazali też weksel opiewający na 75 mld euro – na tyle wyliczyli należności Kijowa wobec Polski z różnych tytułów. Do władz ukraińskich skierowali za pośrednictwem ambasady list z żądaniami osądzenia i potępienia banderyzmu i współczesnych nawiązań do tej ideologii.

Autorstwo: Andrzej Dołęga
Źródło: MyslPolska.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. AlbertW41 10.07.2023 16:06

  Kilkaset osob not coz jaki narod taka pamiec. Tyle to powinno byc w Bydgodzczy a nie w stolicy kraju.

 2. Kazma 10.07.2023 17:58

  Liczba osób biorących udział w tej akcji świadczy o tym dokąd zmierza Polska, w stronę niebytu.

 3. Koan 10.07.2023 19:06

  Z Polskiego Ruchu Antywojennego byl Leszek Sykulski i skarbniczka tego ruchu, obydwoje przemawiali. Cos sie pomylilo autorowi artykulu w temacie listy obecnosci.
  Piotr Panasiuk tez tam byl, ale on raczej z Konfederacji, a nie Polskiego Ruchu Antywojennego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.