Media społecznościowe usuwają film ws. leczenia COVID-19

Opublikowano: 30.07.2020 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 653

Usunięcie przez mega platformy internetowe filmu o skuteczności hydroksychlorochiny ponownie wywołało w Stanach Zjednoczonych silną kontrowersję dotyczącą stosowania tego taniego leku na malarię.

Na filmie członkowie grupy zrzeszającej lekarzy America’s Frontline Doctors promują ją zarówno jako środek zapobiegawczy, oraz jako skuteczne lekarstwo na Covid-19. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że „obecnie nie ma dowodów” na to, że hydroksychlorochina jest skuteczna w leczeniu lub zapobiega koronawirusowi. Film został wyemitowany online przez portal „Breitbart”, obejrzany ponad 17 milionów razy na „Facebooku”. Udostępnił to również na „Twitterze” Donald Trump i wielu jego zwolenników. Tymczasem syn prezydenta, Donald Jnr, został zawieszony na 12 godzin w tweetowaniu przez „Twittera” po tym, jak zamieścił go na swoim koncie.

Czego dotyczy film? Na Filmie, będącym 45-minutową transmisją na żywo z pierwszego dnia szczytu „Białego Fartucha”, jeden z lekarzy mówi „mamy lekarstwa na wirus, nazywają się hydroksychlorochiną, cynkiem i Zithromaxem”. „Nie potrzebujesz masek. Jest lekarstwo. Wiem, że nie chcą otwierać szkół. Nie, nie musimy zamykać ludzi w domach. Jest prewencja i jest lekarstwo”.

Według danych z narzędzia analitycznego mediów społecznościowych CrowdTangle, należącego do „Facebooka”, publiczne posty zawierające słowo hydroksychlorochina miały w ciągu ostatnich 24 godzin 6,6 miliona interakcji (polubień, udostępnień, wyświetleń, komentarzy i reakcji) na „Facebooku” i „Instagramie” pomimo usunięcia kilku wersji wideo. W oświadczeniu dla BBC News „Twitter” powiedział: „Tweety z filmem naruszają naszą politykę informacji Covid-19. Podejmujemy działania zgodne z naszą polityką”. „Usunęliśmy ten film za udostępnianie fałszywych informacji o lekach i sposobach leczenia Covid-19”, Facebook oświadczył BBC, potwierdzając, że usuwa również inne wersje filmu. „YouTube” poinformowało BBC: „Usunęliśmy ten film za naruszenie naszych zasad dotyczących dezinformacji Covid-19”.

Lek jest dobrze znanym lekiem na malarię i został po raz pierwszy reklamowany przez prezydenta Trumpa w marcu w związku z Covid-19. WHO stwierdza: „Chociaż trwa kilka prób leków, obecnie nie ma dowodów na to, że hydroksychlorochina lub jakikolwiek inny lek może wyleczyć lub zapobiec COVID-19”. „Niewłaściwe użycie hydroksychlorochiny może powodować poważne skutki uboczne i choroby, a nawet prowadzić do śmierci” – dodaje.

Badanie przeprowadzone przez Oxford University okazało się, że lek nie był skuteczny przeciwko Covid-19 u hospitalizowanych pacjentów. Jego skuteczność, gdy jest stosowana na wczesnym etapie leczenia, jest nadal badana, podobnie jak jego zastosowanie jako środka zapobiegawczego.

W lipcu amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzegła przed stosowaniem leku poza szpitalem ze względu na możliwe ryzyko dla serca wynikające z jego przyjmowania.

America’s Frontline Doctors to zbiór lekarzy krytycznych wobec naukowego konsensusu wokół pandemii. Ich wydarzenie było wspierane przez Tea Party Patriots, konserwatywną organizację dążącą do ponownego wyboru prezydenta Trumpa. Ralph Norman, republikański członek Izby Reprezentantów, stał obok lekarzy, gdy prowadzili konferencję prasową.

Debata w coraz większym stopniu dzieli Amerykanów politycznie, a zwolennicy hydroksychlorochiny wskazywali na poparcie prezydenta Trumpa, jednocześnie zarzucając krytykom ukrywanie jej potencjalnej skuteczności.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: BBC.com
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,43 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o