Kanadyjskie kuratoria skarżą media społecznościowe

Opublikowano: 29.03.2024 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 909

Cztery główne rady szkolne w Ontario (Kanada) pozywają niektóre z największych firm zajmujących się mediami społecznościowymi w związku z ich produktami, twierdząc, że sposób, w jaki zostały zaprojektowane, negatywnie zmienił sposób ,w jaki dzieci myślą, zachowują się i uczą oraz zakłócił sposób działania szkół.

Publiczne rady szkolne w Toronto, Peel i Ottawa-Carleton, wraz z katolickim odpowiednikiem w Toronto, domagają się około 4,5 miliarda dolarów odszkodowania od firm Meta Platforms Inc., Snap Inc. i ByteDance Ltd., które obsługują odpowiednio platformy „Facebook”, „Instagram”, „Snapchat” i „TikTok”, zgodnie z oddzielnymi, ale podobnymi pozwami złożonymi w środę.

„Firmy te zajmujące się mediami społecznościowymi… świadomie stworzyły produkt, który uzależnia i jest przeznaczony dla dzieci” – powiedziała Rachel Chernos Lin, przewodnicząca Rady Szkolnej Dystryktu Toronto, w programie CBC Radio Metro Morning. Zarzuty nie zostały jeszcze udowodnione w sądzie i nie ma ustalonej daty, kiedy zostaną rozpatrzone.

W komunikacie prasowym zarządy szkół, przemawiając w ramach nowej koalicji o nazwie Schools for Social Media Change, twierdzą, że uczniowie doświadczają „kryzysu uwagi, uczenia się i zdrowia psychicznego” z powodu „płodnego i kompulsywnego korzystania z produktów mediów społecznościowych”. Twierdzą, że platformy ułatwiają i promują cyberprzemoc, nękanie, mowę nienawiści i dezinformację, a także biorą udział w eskalacji przemocy fizycznej i konfliktów w szkołach. Twierdzą również, że aplikacje te są „celowo zaprojektowane”, aby dostarczać szkodliwe treści uczniom zajmującym się takimi tematami, jak myśli samobójcze, narkotyki, samookaleczenia, alkohol, zaburzenia odżywiania, mowa nienawiści i seks – w szczególności treści zachęcające do „niedobrowolnej” aktywności seksualnej.

Setki rad szkolnych w Stanach Zjednoczonych, a także w niektórych stanach, wytoczyły podobne pozwy przeciwko firmom zajmującym się mediami społecznościowymi.

CBC Toronto skontaktowało się z wymienionymi firmami w celu uzyskania komentarza. Rzecznik „TikToka” powiedział, że aplikacja ma „zabezpieczenia wiodące w branży”, w tym kontrolę rodzicielską i automatyczny 60-minutowy limit czasu spędzanego przed ekranem dla użytkowników poniżej 18. roku życia. W e-mailu rzecznik Snapa napisał, że „Snapchat” został „celowo zaprojektowany tak, aby różnił się od tradycyjnych mediów społecznościowych”.

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Ontario Doug Ford powiedział, że „nie zgadza się” z pozwami rad szkolnych, wskazując na prowincyjny zakaz używania telefonów komórkowych w salach lekcyjnych. „Zakazaliśmy używania telefonów komórkowych w klasie, więc nie wiem, czego używają dzieci” – powiedział Ford. „Ile wydają na honoraria prawników, aby ścigać te ogromne firmy, które mają nieskończoną ilość gotówki na walkę z tym problemem? Skupmy się na dzieciach, a nie na bzdurach, z którymi chcą walczyć w sądzie”.

Zarządy szkół reprezentuje firma Neinstein LLP z siedzibą w Toronto. Zarządy nie będą ponosić żadnych kosztów związanych z pozwem.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Zdjęcie: Jim Bauer (CC BY-ND 2.0)
Na podstawie: CBC
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 29.03.2024 16:39

    Powodzenia naiwniacy! To są zbyt potężne firmy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.