Laptopy dla uczniów i nauczycieli

Opublikowano: 28.05.2023 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2137

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Celem ustawy jest wyposażenie uczniów klas IV publicznych i niepublicznych szkół podstawowych w laptopy oraz nauczycieli w bony na zakup laptopa.

Jak informuje „Portal Samorządowy”, laptop przekazany uczniowi będzie stanowił własność jego rodziców. Przekazanie będzie następować na podstawie umowy zawartej przez organ prowadzący szkołę lub placówkę z rodzicem ucznia. Laptopy otrzymane w ramach ustawy nie będą mogły być zbyte przez okres pięciu lat.

Zgodnie z ustawą, co roku – począwszy od roku szkolnego 2023/2024 – kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych otrzymają bezpłatnie laptopy. Dotyczy to także uczniów publicznych i niepublicznych szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, uczących się w klasach odpowiadających klasie IV szkoły podstawowej.

Zakupu laptopów będzie dokonywał centralnie co roku urząd obsługujący ministra właściwego do spraw informatyzacji, na podstawie danych liczby uczniów w danym roczniku przekazanych przez ministra do spraw oświaty i wychowania. Następnie laptopy będą trafiały do organów prowadzących szkoły, które będą przekazywały sprzęt rodzicom uczniów klas IV szkół podstawowych do 30 września. W 2023 r. przekazanie laptopów ma nastąpić najpóźniej do 31 grudnia.

W ustawie zapisano też, że nauczyciele otrzymają bon o wartości 2500 zł z przeznaczeniem na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Chodzi – jak zapisano w ustawie – o nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych pozostających w stosunku pracy na dzień 4 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W projekcie ustawy w pierwotnym jego zapisie bony miały przysługiwać tylko nauczycielom publicznych szkół podstawowych. Sejmowa komisja edukacji zmieniła na wniosek resortu cyfryzacji ten zapis, wprowadzając możliwość przekazaniu bonu również innym nauczycielom.

Zdjęcie: Mads Bødker (CC BY 2.0)
Źródło: NowyObywatel.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

To wygląda jak tworzenie ustawy pod biznes jakiegoś polityka lub zaprzyjaźnionej osoby. Przecież za 500+ rodzice bez problemu mogą wyposażyć dzieci w laptopy. Ustawę przepchnięto szybko, właściwie bez dyskusji nad parametrami technicznymi urządzeń. Gdy ustawa wejdzie w życie, dowiemy się, pod jaką firmę ją ustawiono. Mozliwe, że będą gorsze od laptopów, jakich używają dzieci. Będzie jak z „Elementarzami” na wolnej licencji — ktoś zarobił, a teraz się z nich nie korzysta.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. replikant3d 28.05.2023 10:01

  laptopy będą na ,,cyfrowej smyczy,, tak jak kiedyś zrobiło apple. Nic nie mogłeś zainstalować na kompie bez zgody firmy. Instalatory, albo on line, albo w specjalnym ,,punkcie,, do którego zanosiło się lapka. Będą prawdopodobnie takie zabezpieczenia że nie zainstalujesz niczego czego nie zatwierdzi ministerstwo edukacji. A po okresie ,,szkolnym,, bedą się psuły na potęgę. Czyli będzie ,,kosztowny,, szmelc krórego nikt nie będzie chciał odkupić. To mi wygląda na przyzwyczajanie ludzi od małego do ,,wypożyczania,, sprzętu jako ,,alternatywy,,dla własności prywatnej.

 2. Kazma 28.05.2023 12:59

  Laptop do nauki za 2500 zł? – kompletna bzdura! Do nauki dla uczniów (nie studentów) w zupełności wystarczą laptopy “refurbished” za około 500-1000 zł. w stanie niemal jak nówki. Widać, że bardziej chodzi o gigantyczny zarobek dla swoich niż o pomoc dla potrzebującej młodzieży.

 3. Marta RDiP 28.05.2023 17:32

  Jak ja jako matka nie chcę, żeby moje dziecko miało laptopa komórkę czy tableta i co?

 4. sanchop 29.05.2023 02:58

  Super ważna sprawa taki laptop, po co komu kaligrafia? Widzę, że rosną nam w kraju sami architekci i programiści- to bardzo cieszy. Wspaniałe czasy nastały, szkoda, że mnie nie ominęły 🤣

  Do Marta RDiP – tak lepiej nie pisz bo Ci dzieci zabiorą, bądź nowoczesna i stylowa, modna

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.