Zidentyfikowano już 50 tysięcy gatunków pająków

Opublikowano: 13.04.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1110

Obecnie istnieje 50 tysięcy różnych gatunków pająków, o których wiadomo, że chodzą po Ziemi, ogłoszono w środę World Spider Catalog (WSC) – a wciąż nieznanych gatunków może być drugie tyle.

WSC, znajdujące się w Muzeum Historii Naturalnej w Bernie w stolicy Szwajcarii, poinformowało, że 50-tysięczny zarejestrowany pająk to Guriurius minuano, który należy do rodziny pająków skaczących Salticidae i poluje na swoje ofiary w krzakach i drzewach w południowej Brazylii, Urugwaju i okolicach Buenos Aires.

Został opisany przez arachnologa Kimberly S. Martha i jej współpracowników w Brazylii i nazwana na cześć wymarłych już ludzi z Minuane, którzy żyli na tym obszarze. Pierwszy naukowy opis pająka został wykonany w 1757 roku i chociaż zajęło 265 lat osiągnięcie 50 tysięcy pająków, tempo odkrywania stale rośnie i uważa się, że może minąć mniej niż 100 lat, zanim ta sama liczba zostanie ponownie odkryta. Szacuje się, że do odkrycia jest jeszcze około 50 tysięcy gatunków pająków.

Katalog pająków jest dostępny bezpłatnie na stronie internetowej muzeum. Pająki są najważniejszymi drapieżnikami w środowisku lądowym na Ziemi i nie można lekceważyć ich ekologicznego znaczenia. Spożywając od 400 do 800 milionów ton owadów rocznie, są najważniejszymi regulatorami populacji owadów. W związku z tym mają również fundamentalne znaczenie dla człowieka.

Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.