Inwazja niebezpiecznego szerszenia azjatyckiego

Opublikowano: 22.04.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1766

W Wielkiej Brytanii niebezpiecznie wzrasta populacja niezwykle groźnego zarówno dla ludzi jak i pszczół szerszenia azjatyckiego.

Szerszeń azjatycki może zabić i zjeść nawet 50 pszczół miodnych dziennie. Jest także groźny dla ludzi, szczególnie dla osób uczulonych. Jego pojawienie się na Wyspach zaobserwowano w roku 2016, jednak od tego czasu jego populacja gwałtownie wzrosła. Obecność szerszenia azjatyckiego zaobserwowano między innymi w Londynie, Kent, Southampton, New Forest, East Sussex, Weymouth, Southend, Hull, Plymouth, Northumberland czy Middlesbrough.

W ubiegłym roku na Wyspach zaobserwowano 3800-procentowy wzrost liczebności tych owadów. Eksperci twierdzą, że w tym roku będziemy mieć do czynienia z plagą szerszeni azjatyckich. Potrafią one w zaledwie kilka godzin zniszczyć cały ul. Gdy natomiast gromadzą się w rojach, ich użądlenie może być śmiertelne dla ludzi i innych dużych ssaków.

Brytyjskie Stowarzyszenie Pszczelarzy (British Beekeepers Association) poinformowało, że w tym roku odnotowano już cztery przypadki pojawienia się szerszenia azjatyckiego w Wielkiej Brytanii. Czy kilka miesięcy przed sezonem. Ian Campbell z BBKA powiedział: „Szerszenie azjatyckie są teraz powszechne w Europie. Powodują całkowitą dewastację i właśnie z tym mamy do czynienia w tym roku. Do końca roku możemy spodziewać się tysięcy tych owadów, a może nawet dziesiątek tysięcy”.

Pszczelarz, Simon Spratley z Kent w ubiegłym roku stracił 15 z 17 swoich uli właśnie z powodu szerszeni. „W ciągu 13 lat mojej pracy jako pszczelarz nigdy nie byłem bardziej przerażony. Przeciętne gniazdo szerszeni azjatyckich rodzi do 800 królowych rocznie, z czego około 90 procent ginie podczas typowej zimy. Ale ponieważ tej zimy mieliśmy tylko jedną noc poniżej -5 stopni Celsjusza, przetrwa ich nawet 90 procent” – powiedział mężczyzna. „Jeśli podejdziesz do nich na odległość mniejszą niż 50 metrów, staną się niezwykle agresywne i wylecą w roju, aby cię odeprzeć. Mają żądła o średnicy 6 mm, którymi mogą uderzać wielokrotnie. A po użądleniu uwalniają feromon, który doprowadza je wszystkie do szaleństwa i zabijania. Nie jesteś w stanie ich przegonić” – dodał pszczelarz.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Katana 22.04.2024 13:47

  Larwy szerszeni dobre, zdrowe… są.
  Chcieli robaki jeść? Darmo mają. Nic tylko je za to po du..żych żądłach całować.
  U Łukasza Łuczaja pobuszować i żarcia do oporu mieć.
  https://www.youtube.com/watch?v=BdEIbE3FCIY&list=PL1BTzMk9c0PGmOZJxRwdl1-fZ88KILbSE&ab_channel=%C5%81ukasz%C5%81uczaj-Ro%C5%9BlinyJadalneiDzikiOgr%C3%B3d

 2. kufel10 22.04.2024 17:24

  ” żądła o średnicy 6 mm” – to jak nabój od pepeszy, pismak chyba przesadził ze słodzonymi napojami

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.