Wielka Brytania wycofa cienkie i mentolowe papierosy

Opublikowano: 14.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 914

Nadchodzą ciężkie czasy dla palaczy – zgodnie z unijną dyrektywą tytoniową przyjętą w 2014 r. ze sklepów w UK, a także w innych krajach Unii Europejskiej, znikną zarówno papierosy cienkie i mentolowe, jak też aromatyzowany tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Celem dyrektywy jest zmniejszenie liczby nałogowych palaczy w Europie, a zwłaszcza zniechęcenie do sięgania po wyroby tytoniowe ludzi młodych.

Od 20 maja tego roku wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz sprzedaży papierosów cienkich i mentolowych, a także tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów o charakterystycznym aromacie, czyli o zapachu lub smaku innym niż zapach lub smak tytoniu. Dodatkowo w UK nie będzie też można kupić żadnych „nakładek”, dzięki którym można by zmienić smak i zapach tradycyjnych papierosów.

Eksperci z organizacji walczących z uzależnieniem od nikotyny twierdzą, że unijna dyrektywa ma szansę przyczynić się do zmniejszenia liczby palaczy w Europie, a zwłaszcza liczby młodych palaczy. „Naturalnie trudno jest wdychać dym i dla wielu [ludzi], którzy palą po raz pierwszy, jest to odrażające, ale oni to przetrzymują i wtedy się uzależniają. Istnieją dowody na to, że papierosy mentolowe rozluźniają drogi oddechowe, a ich smak maskuje szorstkość dymu, dlatego młodszym ludziom łatwiej jest zacząć palić. Natomiast absolutnym mitem jest to, że papierosy mentolowe są dla nas lepsze. Wszystkie papierosy są szkodliwe, a papierosy mentolowe są tak samo niebezpieczne jak zwykłe papierosy” – powiedziała Amanda Sandford z Action on Smoking and Health.

Nowe prawo spotkało się ze zrozumiałą niechęcią, a nawet wrogością ze strony palaczy. I to nie tylko zresztą w Wielkiej Brytanii, ale też i w Polsce, gdzie nowe przepisy są odbierane jako zamach na wolność. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Maison & Partners dla Forum Konsumentów, aż 81 proc. Polaków nie uważa, aby wycofanie z rynku papierosów mentolowych przyczyniło się do zmniejszenia się liczby palaczy. „Około 50 proc. z nich [osób palących papierosy mentolowe – przyp.red.] planuje przerzucić się na tradycyjne papierosy, a tylko 16 proc. będzie szukać alternatywnych, legalnych wyrobów tytoniowych” – zaznaczyła Agnieszka Plencler, prezes Fundacji Forum Konsumentów, cytowana przez „Newserię Biznes”.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Urnelius
Użytkownik
Urnelius

Powoli delegalizuje się tytoń, a legalizuje marihuanę. Mam jednak powody twierdzić, że palacz “petów” będzie normalnie pracować. Co to palacza “trawki” mam duże wątpliwości. Palenie, podobnie jak picie, nie wynika tylko z nałogu, ale potrzeby rozładowania napięcia wynikającego z nienaturalnego trybu życia. Nie będą palić, to będą więcej pić lub szukać innych substancji. Idąc tym tokiem myślenia, powinno się zakazać niskojakościowych słodyczy lub zakazać aromatyzowanych czekolad, pozostawiając tylko tę gorzką.