Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Opublikowano: 01.10.2023 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1782

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184 w Łodzi. Uznali oni, że bohater walki z caratem i twórca partii Proletariat, Ludwik Waryński nie zasługuje na to, by być patronem placówki oświatowej.

Uzasadnienie dyrektorki, które cytuje wyborcza.pl, delikatnie rzecz ujmując, nie przysparza jej ani szacunku, ani uznania dla wiedzy historycznej i wrażliwości.

„Rodzice, nauczyciele i dyrekcja uznali, że różne postaci związane z czasami, które odchodzą w niepamięć, zniknęły z mapy Łodzi, a my ciągle jesteśmy powiązani z Waryńskim” – cytuje słowa Danuty Krysiak portal. Kompromitacja stała się udziałem nie tylko dyrektorki, ale też IPN, który odpowiadając na prośbę o konsultacje, napisał niemądrze: „Istnieje poważna wątpliwość, czy poglądy prezentowane przez Ludwika Waryńskiego odpowiadają wartościom współczesnego społeczeństwa obywatelskiego oraz potrzebie przekazywania uczniom postaw patriotycznych”. Ten sam ton można znaleźć w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta zmieniającej patrona szkoły nr 184.

„Współczesny młody człowiek potrzebuje autorytetów odpowiadających jego wrażliwości i zainteresowaniom”, zaś w komunikacie o zmianie patrona wyrażono opinię, iż radni są przekonani, że uczniowie „z niemałą radością przyjęli informację o zmianie patrona”.

Warto pamiętać, że to szkoła wystąpiła z inicjatywą pozbycia się Ludwika Waryńskiego z patrona placówki.

Część radnych była przeciw tej zmianie wskazując, że Ludwik Waryński nie reprezentował niczego, co mogłoby, nawet we współczesnej Polsce, dawać młodzieży niewłaściwy przykład.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.