Ustawa śmieciowa w gminach nie działa poprawnie

Opublikowano: 12.11.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 460

Nowa ustawa śmieciowa nie działa prawidłowo w większości gmin w Polsce – wynika z kontroli Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Urząd zbadał co dziesiątą gminę pod względem wdrażania nowych regulacji i aż w dwóch trzecich, stwierdzono nieprawidłowości.

O jakie nieprawidłowości chodzi? Na większości terenów kraju, odpady wciąż nie są segregowane, co wynika z nieprofesjonalnego przeprowadzenia przetargów przez gminy.

“Niestety potwierdzają się nasze obawy. Przykładowo, przetarg ogłoszony w Piasecznie, odbył się dosłownie w tempie ekspresowym. Wygrała go całkiem dobra firma, ale obsłużenie Piaseczna i przyległych miejscowości, okazało się ponad możliwości tego przedsiębiorstwa. Musiało ono w równie szybkim tempie, kupować specjalistyczny sprzęt i samochody, co przełożyło się na spore problemy z odbiorem odpadów przez kolejne pięć tygodni. Niestety takich przykładów postępowań jest bardzo wiele” – mówi Marek Osik, wiceprezes Polskiej Grupy Recyklingu PROEKO.

Jedną z przyczyn zaistniałego zamieszania, było zostawienie przez gminne władze postępowania przetargowego na ostatnią chwilę. W wielu przypadkach wszystko rozstrzygało się dopiero ostatniego dnia. Firmy czekały na wyniki przetargów i do tego czasu, nie robiły potrzebnych przygotowań.

“Przyglądając się stale całej sytuacji, to był efekt do przewidzenia. Śmieci nadal nie są sortowane. Naszym zdaniem, w dalszym ciągu jest zbyt niska świadomość społeczna a opłaty za odpady segregowane i niesegregowane są za bardzo do siebie zbliżone. Często w gminie, znajduje się sześć a nawet osiem pojemników na różne odpady. Ludziom po prostu się nie chce, bo proces ten jest zbyt czasochłonny. Skandalem jest także odbieranie odpadów w niektórych miejscowościach nie częściej niż raz na kwartał. Jeśli nie zmienimy tych rzeczy, problem segregacji śmieci i niskich poziomów recyklingu nadal będzie istniał” – dodaje Marek Osik z PGR PROEKO.

Źródło: Ekologia.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. ka10r24 12.11.2013 09:37

    I tu widać ewidentnie jak efektywnie działa państwo, tylko rynek może rozwiązać ten problem
    a tak mamy wysokie ceny niską jakość, brak organizacji itp.

  2. pasanger8 12.11.2013 16:51

    A co w tym kraju działa sprawnie?Tyle ,że to nie powód aby pozwalać wielkim podmiotom z setkami miliardówtypu mediamarkt czy binne tesco na hulanki i zwanie tego wolnym rynkiem.Musimy zrozumieć ,że korporacje będą robić to na co im państwo i my jako obywatele pozwolimy.Dlatego w mediamarkcie w Niemczech są związki zawodowe i nikt w Niemczech się tym nie dziwi a facet ,który spróbował założyć ,,Solidarność” w mediamarkcie w Trójmieście wyleciał na zbity pysk nim zdążył kichnąć i na dodatek przerżnął w polskim sądziku pracy.
    http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Media-Markt-nie-dla-zwiazkowcow-n20664.html
    http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Sad-po-stronie-Media-Markt-n21265.html

  3. maj cher 12.11.2013 17:02

    Tylko naiwni myślą w tym systemie,że kolejny haracz-podatek(bo tak jest w rzeczywistości)jest reformą czyli zmianą na lepsze dla ogółu,wiekszości społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.