Tsunami odpadów elektronicznych zalewa świat

Opublikowano: 23.03.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1676

Z nowego raportu ekspertów ONZ wynika, że wskaźnik produkcji e-odpadów jest pięciokrotnie wyższy niż raportowany wskaźnik recyklingu. Co roku dosłownie zakopuje się w ziemi miliardy dolarów amerykańskich, jednocześnie szkodząc środowisku i zdrowiu obywateli. Tylko 1% zapotrzebowania na rzadkie pierwiastki pokrywane jest poprzez recykling, a statystyki te tylko się pogarszają.

Według raportu ITU i UNITAR 62 miliony ton elektroodpadów wytworzonych w 2022 roku mogłoby zapełnić 1,55 miliona czterdziestotonowych ciężarówek – czyli pojazdów wystarczających do okrążenia Ziemi zderzak w zderzak na równiku. Z tej ilości udokumentowano, że jedynie 22,3% elektroodpadów podlega recyklingowi. W rezultacie cenne (nieodzyskane) zasoby o wartości 62 miliardów dolarów zostały wysłane do ziemi i na składowiska, co również zwiększyło ryzyko zanieczyszczenia środowiska.

Analiza wykazała, że ilość odpadów elektronicznych na świecie zwiększa się co roku o 2,6 mln ton, tym samym do 2030 roku roczna wielkość produkcji odpadów sięgnie 82 mln ton, czyli o 33% więcej niż w 2022 roku. Wszystko to, jak po raz kolejny podkreśla ONZ, stwarza ryzyko dla zdrowia ludzkiego w postaci toksycznych substancji i związków, które mogą uszkodzić ludzki mózg i cały układ nerwowy.

Ponadto, biorąc pod uwagę już ustalone praktyki recyklingu, eksperci twierdzą, że bez zasadniczych zmian w tym obszarze udział odpadów poddanych recyklingowi będzie się zmniejszał. Konkretnie z 22,3% w 2022 r. do 20% w 2030 r. Będzie to napędzane postępem technologicznym, większym zużyciem, ograniczonymi możliwościami napraw, krótszymi cyklami życia produktów, postępującą „elektronizacją” społeczeństwa, wadami konstrukcyjnymi i nieodpowiednią infrastrukturą gospodarki odpadami.

W raporcie zauważono, że gdyby kraje mogły zwiększyć wskaźniki zbiórki i recyklingu elektroodpadów do 60% do 2030 r., korzyści, w tym wynikające z minimalizacji zagrożeń dla zdrowia ludzkiego, przewyższyłyby koszty o ponad 38 miliardów dolarów.

Ponadto w raporcie wskazano, że świat „pozostaje oszałamiająco zależny” od kilku krajów w zakresie pierwiastków ziem rzadkich, pomimo ich unikalnych właściwości, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłych technologii, w tym wytwarzania energii odnawialnej i elektromobilności. Eksperci ONZ wzywają do zmiany podejścia do zbiórki i utylizacji odpadów elektronicznych, w tym wsparcia na rzecz naprawy i przedłużenia życia elektroniki.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 23.03.2024 18:07

    Ciekawy przykład z Apple:) Nie działa płyta PCB, bo zepsuł się jeden rezystor i całe urządzenie za 800 USD idzie do kosza. Trzeba kupić nowe! Koszt rezystora 30 CENTÓW:) Koszt wymiany do uzgodnienia. Dlatego góra elektronicznych śmieci będzie rosła.

  2. rozrabiaka 23.03.2024 18:41

    @emigrant Boeing produkuje np – helikoptery apache, mimo że od 1976 i jest to śmietnik od momentu wyjscia z fabryki ale ma nabywców w pl.

  3. Katarzyna TG 23.03.2024 19:14

    @emigrant001, Apple uwielbia produkować sprzęt tak by się zepsuł, części nie udostępnia, baterii też nie, uniemożliwia naprawę a o wadach fabrycznych i planowym postarzaniu to ponoć można by książkę napisać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.