Tsunami odpadów elektronicznych zalewa świat

Z nowego raportu ekspertów ONZ wynika, że wskaźnik produkcji e-odpadów jest pięciokrotnie wyższy niż raportowany wskaźnik recyklingu. Co roku dosłownie zakopuje się w ziemi miliardy dolarów amerykańskich, jednocześnie szkodząc środowisku i zdrowiu obywateli. Tylko 1% zapotrzebowania na rzadkie pierwiastki pokrywane jest poprzez recykling, a statystyki te tylko się pogarszają.

Według raportu ITU i UNITAR 62 miliony ton elektroodpadów wytworzonych w 2022 roku mogłoby zapełnić 1,55 miliona czterdziestotonowych ciężarówek – czyli pojazdów wystarczających do okrążenia Ziemi zderzak w zderzak na równiku. Z tej ilości udokumentowano, że jedynie 22,3% elektroodpadów podlega recyklingowi. W rezultacie cenne (nieodzyskane) zasoby o wartości 62 miliardów dolarów zostały wysłane do ziemi i na składowiska, co również zwiększyło ryzyko zanieczyszczenia środowiska.

Analiza wykazała, że ilość odpadów elektronicznych na świecie zwiększa się co roku o 2,6 mln ton, tym samym do 2030 roku roczna wielkość produkcji odpadów sięgnie 82 mln ton, czyli o 33% więcej niż w 2022 roku. Wszystko to, jak po raz kolejny podkreśla ONZ, stwarza ryzyko dla zdrowia ludzkiego w postaci toksycznych substancji i związków, które mogą uszkodzić ludzki mózg i cały układ nerwowy.

Ponadto, biorąc pod uwagę już ustalone praktyki recyklingu, eksperci twierdzą, że bez zasadniczych zmian w tym obszarze udział odpadów poddanych recyklingowi będzie się zmniejszał. Konkretnie z 22,3% w 2022 r. do 20% w 2030 r. Będzie to napędzane postępem technologicznym, większym zużyciem, ograniczonymi możliwościami napraw, krótszymi cyklami życia produktów, postępującą „elektronizacją” społeczeństwa, wadami konstrukcyjnymi i nieodpowiednią infrastrukturą gospodarki odpadami.

W raporcie zauważono, że gdyby kraje mogły zwiększyć wskaźniki zbiórki i recyklingu elektroodpadów do 60% do 2030 r., korzyści, w tym wynikające z minimalizacji zagrożeń dla zdrowia ludzkiego, przewyższyłyby koszty o ponad 38 miliardów dolarów.

Ponadto w raporcie wskazano, że świat „pozostaje oszałamiająco zależny” od kilku krajów w zakresie pierwiastków ziem rzadkich, pomimo ich unikalnych właściwości, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłych technologii, w tym wytwarzania energii odnawialnej i elektromobilności. Eksperci ONZ wzywają do zmiany podejścia do zbiórki i utylizacji odpadów elektronicznych, w tym wsparcia na rzecz naprawy i przedłużenia życia elektroniki.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl