Szwedzkie przedszkola związane z salafizmem

Opublikowano: 05.02.2021 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1078

Prywatne przedszkole Snödroppen (Przebiśnieg) w Göteborgu jest powiązane z salafickim ekstremizmem i osobami, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez urząd miejski.

Jak donosi „Göteborg-Posten“, zarząd przedszkola ma związki z islamistycznym ekstremizmem. I jeżeli nie nastąpi zmiana zarządu i dyrektora, nie będzie mogło prowadzić dalej działalności. Miasto grozi zamknięciem instytucji. Głównym zarzutem są związki z innymi islamskimi instytucjami edukacyjnymi, takimi jak School of Science oraz osobami, które są uznawane za reprezentantów radykalnego islamu w Szwecji.

„Prawdopodobnie ten przypadek został odkryty w powiązaniu z inną sprawą; wtedy prowadziliśmy rozmowy z Policją Bezpieczeństwa (Säpo), a nieco później oni wydali opinię, która uzasadnia przedstawiony przez nas obraz sytuacji”, poinformowała gazetę Amanda Larsson, zajmująca się administracją przedszkoli w urzędzie miejskim.

Szwedzki ekspert ds. terroryzmu i radykalizacji Magnus Ranstorp oraz islamolog Suzanne Olson jako jedni z pierwszych zwrócili uwagę na kwestię związków pomiędzy placówkami edukacyjnymi a grupą ekstremistów muzułmańskich. W raporcie “Między salafizmem a dżihadyzmem salafickim” w 2018 roku czytamy o Skandynawskiej Fundacji Al-Risalah, ufundowanej przez Arabię Saudyjską i prowadzącej przedszkole i szkolę w Örebro. Jednocześnie fundacja produkowała ulotki dla Szwedzkiego Zjednoczonego Centrum Dawa, propagującego w nich salaficką ideologię, zaczerpniętą od międzynarodowej salafickiej organizacji iERA.

O tej grupie pisaliśmy w kontekście prób zaszczepienia salafizmu w Polsce. Pracownikiem Al-Risalah był Osama Krayem, współodpowiedzialny za zamachy na lotnisku w Brukseli (Zaventem) oraz w Paryżu w listopadzie 2015 (Bataclan).

W tym samym raporcie autorzy opisują działalność Abdela Nassera El Nadiego, byłego dyrektora School of Science. El Nadi jest uważany przez służby za zagrożenie dla bezpieczeństwa. W swojej szkole zatrudniał osoby powiązane z ekstremizmem. Jednocześnie jest członkiem władz uznawanej za ekstremistyczną organizacji Zjednoczonych Szwedzkich Muzułmanów (SFM). Uczniowie szkoły sprawdzani przez kuratorium twierdzili, że w szkole uczyli się głównie islamu, modlitw i arabskiego. W szkole chłopcy siedzieli z przodu, a dziewczynki z tyłu, informował inspektor.

Na początku ubiegłego roku o kolejnym przedszkolu powiązanym z El Nadim pisał portal śledzący rozwój dżihadyzmu, Doku.nu. W latach 2018-19 przedszkole Lär & Lek (Ucz się i baw) w Angered przekazało pół miliona koron SFM. Jednocześnie współwłaścicielem przedszkola był Wasim El-Jomaa, przewodniczący SFM i członek zarządu organizacji kierującej School of Science. Pieniądze pochodziły od miasta i miały być przeznaczone na prowadzenie zajęć przedszkolnych. Przedszkole zostało tymczasowo zamknięte przez gminę.

Placówka ma czas do kwietnia, żeby powołać nowego dyrektora, albo zostanie zamknięta.

Autorstwo: Jan Wojcik
Na podstawie: GP.se, NaTemat.pl, Diva-Portal.org
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o