Stymulacja mózgu wywołała objawy u zdrowych

Opublikowano: 04.11.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 775

Stymulując dodatkowy obszar ruchowy (ang. supplementary motor area, SMA) zdrowych osób, można u nich wywołać jeden z objawów zespołu Tourette’a – echopraksję, czyli mimowolne naśladowanie czyichś ruchów.

Jennifer Finis z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie podejrzewała, że echoreakcje są wynikiem nadmiernego pobudzenia SMA, rejonu mózgu biorącego udział w inicjowaniu czynności ruchowych, w tym mowy. W ramach wcześniejszych badań wykazano bowiem, że niedługo przed początkiem tików SMA chorych staje się nadaktywny.

Jej zespół przeprowadził powtarzaną przezczaszkową stymulację magnetyczną (ang. repetitive transcranial magnetic stimulation, rTMS). Manipulując częstotliwością, można pobudzać albo hamować dany obszar. Częstotliwość 5 Hz miała czasowo zwiększyć aktywność neuronów, a 1 Hz obniżyć.

Przed i po stymulacji 30 ochotnikom – 7 mężczyznom i 23 kobietom – pokazywano film. Każdy klip przedstawiał pojedynczy ruch – albo tik chorego z zespołem Tourette’a, albo spontaniczny ruch zdrowej osoby. W czasie prezentacji badanych nagrywano. Oceną wideo pod kątem częstotliwości echopraksji zajęło się dwóch sędziów niezależnych. Okazało się, że w porównaniu do ludzi z hamowanym SMA, badani, których dodatkowy obszar ruchowy pobudzano, 3-krotnie częściej naśladowali zachowania bohatera klipu.

Zaobserwowane zjawisko da się wyjaśnić na dwa sposoby. Po pierwsze, 2 lata temu zespół Roya Mukamela odkrył w pre-SMA neurony lustrzane. Po drugie, SMA powiązano z wewnętrzną kontrolą działania, dlatego zaburzenie jego działania może zwiększać podatność na echopraksję.

W niemiecko-australijskim studium pojawiło się kilka niedociągnięć, do których badacze sami się przyznają. Nie zastosowano wspomagania komputerowego, nie ma więc pewności, że u wszystkich stymulowano dokładnie ten sam rejon, czyli SMA. Poza tym próba składała się głównie z kobiet, a zespół Tourette’a występuje częściej u mężczyzn (w proporcji 4:1).

W przyszłości naukowcy zamierzają sprawdzić, czy hamowanie SMA łagodzi tiki u chorych z zespołem Tourette’a.

Opracowanie: Anna Błońska
Na podstawie: New Scientist
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. adambiernacki 04.11.2012 10:43

    Program badawczy sponsorowało Ministerstwo Głupich Kroków na zlecenie Ministerstwa Obrony Przeciw Narodowi.

  2. LeeFak 04.11.2012 14:40

    Jest raczej pewnym gdzie to bedzie stosowane…Bron juz podobna stosuja w rozganianiu protestow itp..Zapewne wprowadza jakies upgrady urzadzen w razie zaostrzen protestow etc… Wiekszosc wiedzy uzywana jest przeciwko nam…Ochlapy i juz przestarzala ich czesc dawana jest ludziom np Internet…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.