Skrzywiony świat czarnej dziury

Opublikowano: 27.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 498

NASA dokonała wizualizacji, demonstrującej „skrzywiony świat czarnej dziury”. Ilustruje ona, w jaki sposób grawitacja wypacza nasze spojrzenie na otaczający nas świat.

Wizualizacja naśladuje pojawienie się czarnej dziury, gdzie opadająca materia zebrała się w cienką i gorącą strukturę, nazywaną dyskiem akreacyjnym. Ten świat pokazany jest takim, jakim moglibyśmy go zobaczyć na przykład w krzywym zwierciadle na jarmarku.

Ekstremalna grawitacja czarnej dziury zniekształca światło, emitowane przez różne sfery dysku akreacyjnego. Tym samym deformuje się jej wygląd zewnętrzny. Jaskrawo jasne węzły stale się formują i rozpierzchają w dysku w miarę, jak pola magnetyczne nakładają się na siebie przez wirujący gaz. Zewnętrzne części obracają się wolno, ale już bliżej centrum czarnej dziury nabierają prędkości, zbliżonej do prędkości światła. W rezultacie jasne węzły rozciągają się i ulegają rozcięciu. Na dysku to zjawisko można obserwować pod postacią jasnych i ciemnych pasm.

„Jeśli patrzeć z boku, to z lewa dysk wygląda jaśniej niż z prawa” – piszą uczeni. „Świecący się gaz po lewej stronie dysku porusza się w naszym kierunku tak szybko, że efekty względności Einsteina dodają mu jasności. I coś zgoła odwrotnego dzieje się po prawej stronie, gdzie gaz, oddalający się od nas, staje się bardziej mętny”.

Jeśli jednak obserwujemy dysk z naprzeciwka, to ta asymetria wizualnie znika, a to dlatego, że z tej perspektywy ani jeden z materiałów tarczy nie porusza się wzdłuż naszej linii wzroku.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o