Skrzywiony świat czarnej dziury

Opublikowano: 27.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 59

NASA dokonała wizualizacji, demonstrującej „skrzywiony świat czarnej dziury”. Ilustruje ona, w jaki sposób grawitacja wypacza nasze spojrzenie na otaczający nas świat.

Wizualizacja naśladuje pojawienie się czarnej dziury, gdzie opadająca materia zebrała się w cienką i gorącą strukturę, nazywaną dyskiem akreacyjnym. Ten świat pokazany jest takim, jakim moglibyśmy go zobaczyć na przykład w krzywym zwierciadle na jarmarku.

Ekstremalna grawitacja czarnej dziury zniekształca światło, emitowane przez różne sfery dysku akreacyjnego. Tym samym deformuje się jej wygląd zewnętrzny. Jaskrawo jasne węzły stale się formują i rozpierzchają w dysku w miarę, jak pola magnetyczne nakładają się na siebie przez wirujący gaz. Zewnętrzne części obracają się wolno, ale już bliżej centrum czarnej dziury nabierają prędkości, zbliżonej do prędkości światła. W rezultacie jasne węzły rozciągają się i ulegają rozcięciu. Na dysku to zjawisko można obserwować pod postacią jasnych i ciemnych pasm.

„Jeśli patrzeć z boku, to z lewa dysk wygląda jaśniej niż z prawa” – piszą uczeni. „Świecący się gaz po lewej stronie dysku porusza się w naszym kierunku tak szybko, że efekty względności Einsteina dodają mu jasności. I coś zgoła odwrotnego dzieje się po prawej stronie, gdzie gaz, oddalający się od nas, staje się bardziej mętny”.

Jeśli jednak obserwujemy dysk z naprzeciwka, to ta asymetria wizualnie znika, a to dlatego, że z tej perspektywy ani jeden z materiałów tarczy nie porusza się wzdłuż naszej linii wzroku.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o