Ranking wolności prasy Reporterów Bez Granic

Opublikowano: 23.04.2016 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 967

Polska zajęła 47. miejsce w światowym rankingu Reporterzy Bez Granic 2016, będącym wskaźnikiem wolności prasy.

W Top 20 znalazło się aż 14 krajów europejskich. Spośród wszystkich państw nordyckich, Islandia uplasowała się najniżej. Pierwsze miejsce zajęła Finlandia, Norwegia z kolei znalazła się na 3. miejscu podium. Dania zajęła czwartą pozycję, a Szwecja – ósmą. 19. miejsce Islandii wypada przy tych wynikach bardzo słabo.

W raporcie dołączonym do rankingu czytamy: „w czerwcu 2010, islandzki parlament jednogłośnie przyjął Islandzką Inicjatywę Współczesnych Mediów – precedensowy projekt, mający zamienić Islandię w raj dla dziennikarzy śledczych i mediów online. Inicjatywa miała także chronić informatorów i ustrzec kraj przed tak zwaną „turystyką zniesławienia”.

Twórcy raportu dodają jednak, że „chociaż konstytucja zapewnia absolutną wolność wypowiedzi, sytuacja dziennikarzy pogorszyła się od roku 2012, ponieważ zepsuły się relacje między mediami a politykami.

W rankingu Polska spadła o 29 miejsc, z pozycji 18 na 47, z powodu rządowych prób kontrolowania mediów.

Oto pierwsza i ostatnia piątka państw, oraz Polska:

1. Finlandia
2. Holandia
3. Norwegia
4. Dania
5. Nowa Zelandia

47. Polska

176. Chiny
177. Syria
178. Turkmenistan
179. Korea Północna
180. Erytrea.

Autorstwo: Ilona Dobosz
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Wadera 23.04.2016 10:18
  2. agama 23.04.2016 11:27

    ostatnio psychodrama i próba osłabienia Kukiza, bo kogoś nic nie znaczącego w polityce prywatnie nie polubił za rasizm, lol, do czego te medio-partie się nie uciekną, żeby mu zaszkodzić https://www.youtube.com/watch?v=5z0l62JRRBI

  3. hashi 23.04.2016 14:03

    Cha cha że niby za PO była większa wolność mediów, żenada ten ranking.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.