Pandemia pretekstem do tłamszenia wolności prasy

Opublikowano: 22.04.2021 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1460

W swoim corocznym raporcie organizacja Reporterzy Bez Granic (RSF) informuje, że rok pandemii koronawirusa bardzo negatywnie wpłynął na wolność mediów na całym świecie. W Polsce też w dołączonym do raportu rankingu wolności prasy Polska spadła na najniższe miejsce w historii.

W 2020 r. nastąpiło „dramatyczne pogorszenie się dostępu ludzi do informacji i wzrost liczby przeszkód w przekazywaniu wiadomości” – czytamy w raporcie RSF. „Pandemia koronawirusa została wykorzystana jako pretekst do zablokowania dziennikarzom dostępu do źródeł informacji i reportaży w terenie”. Tegoroczny, opracowany przez organizację Światowy Indeks Wolności Prasy, oceniający poziom swobody mediów w 180 państwach, przedstawia bardzo ponury obraz sytuacji – wynika z niego, że w ​​aż 73 proc. krajów świata występują poważne problemy z wolnością mediów.

W raporcie zwrócono również uwagę, że dużym problemem jest znaczący spadek zaufania publicznego do samych dziennikarzy. Aż 59 proc. badanych z 28 krajów stwierdziło bowiem, że ich zdaniem dziennikarze „celowo próbują wprowadzić opinię publiczną w błąd, publikując informacje, co do których wiedzą, że są fałszywe”.

Czołówka tegorocznego rankingu nie zaskakuje – tak jak w poprzednich latach dominują w niej kraje skandynawskie: Norwegia, Finlandia, Dania i Szwecja. Spadek o dwie pozycje, z 62 na 64 miejsce, zanotowała natomiast Polska. To najgorsze miejsce naszego kraju w całej 19–letniej historii rankingu Reporterów Bez Granic.

We poświęconym Polsce fragmencie autorzy raportu napisali, że „po umocnieniu kontroli nad państwowymi mediami radiowymi i telewizyjnymi, rząd kontynuuje ”repolonizację” prywatnych mediów w deklarowanym celu wpływania na ich politykę redakcyjną lub, innymi słowy, cenzurowania ich”. Zwrócono tam także uwagę, że w ubiegłym roku ,,policja wielokrotnie nie zapewniała ochrony dziennikarzom relacjonującym protesty, a przemocą i aresztowaniami ograniczano prawo do informacji”.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.