Przegłosowano ustawę medialną. Amerykanie rozczarowani

Opublikowano: 18.12.2021 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1886

Sejm zdecydował się odrzucić uchwałę Senatu o odrzuceniu zmian w ustawie medialnej. Tym samym na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafi prawo w niezmienionym kształcie, przewidującym możliwość posiadania przez pozaeuropejski kapitał tylko 49 procent udziałów w spółkach medialnych. Swojego rozczarowania decyzją polskiego parlamentu nie kryją Stany Zjednoczone.

Na początku września Senat zdecydował się na odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Wczoraj uchwała Senatu w tej sprawie została omówiona przez sejmową komisję kultury, a ta zarekomendowała Sejmowi głosowanie przeciwko decyzji senatorów. Za odrzuceniem senackiej uchwały zagłosowało 229 posłów, 212 było przeciw, z kolei 11 (w tym 10 z Konfederacji) wstrzymało się od głosu.

Proponowane przez rządzących zmiany w ustawie medialnej dotyczą ochrony polskiego rynku przed koncentracją mediów w rękach zagranicznego kapitału. W ten sposób pozaeuropejskie firmy nie będą mogły posiadać więcej niż 49 proc. udziałów w spółce kontrolującej radio lub telewizję. Tym samym większościowym udziałowcem koncernów medialnych mogłyby być tylko przedsiębiorstwa polskie albo te zarejestrowane na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Lewicowo-liberalne media rozpętały w lecie histerię dotyczącą planowanych zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Nazwały one propozycję „lex TVN”, ponieważ ma uderzać w stację telewizyjną kontrolowaną przez amerykański koncern Discovery.

Stany Zjednoczone nie omieszkały zresztą skomentować wczorajszej decyzji Sejmu. Bix Aliu, charge d’affaires ambasady USA w Polsce, napisał na „Twitterze” o „skrajnym rozczarowaniu przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP. Dyplomata wyraził jednocześnie nadzieję, że polski prezydent „będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej”.

Nie jest tajemnicą, że Duda był przeciwnikiem ustawy w jej pierwotnym kształcie. Tymczasem wczorajsze głosowanie w Sejmie oznacza konieczność podjęcia przez niego decyzji, czy podpisze nowelizację w brzmieniu proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość.

Na podstawie: Interia.pl, TVP.info
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.