Protesty przeciwko covidowym lockdownom w Chinach

Opublikowano: 28.11.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1721

Protesty przeciwko chińskiej polityce „zero COVID”, surowym restrykcjom i lockdownom wybuchły w sobotę w Pekinie, Szanghaju, Xi’anie, Nankinie i innych miastach Chin – wynika z relacji i nagrań zamieszczanych w mediach społecznościowych.

„Chcemy wolności” – krzyczeli ludzie zgromadzeni przy ulicy Wulumuqi Zhonglu w Szanghaju, widoczni na nagraniach opublikowanych na Twitterze przez holenderską dziennikarkę Evę Rammeloo. Z filmików wynika, że domagali się również odsunięcia od władzy Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i jej sekretarza generalnego Xi Jinpinga oraz w niecenzuralnych słowach krytykowali utrzymywaną przez władze politykę „zero COVID”.

Według relacji z miejsca protestu uczestniczyło w nim kilkaset do tysiąca osób, które ze wszystkich stron otoczone były przez policję.

Bezpośrednią przyczyną protestów była śmierć co najmniej 10 osób w czwartkowym pożarze budynku mieszkalnego w borykającym się od ponad trzech miesięcy z lockdownami mieście Urumczi (chin. Wulumuqi), stolicy regionu Xinjiang, gdzie znaczny odsetek ludności stanowią Ujgurzy.

Chińscy cenzorzy blokowali w internecie pytania, czy restrykcje covidowe uniemożliwiły ludziom ucieczkę z płonącego budynku, a strażakom – szybkie ugaszenie pożaru. Miejscowe władze twierdzą, że wyjście ewakuacyjne nie było zamknięte, a strażakom utrudniły dojazd samochody zaparkowane w pobliżu. „Pożar w Urumczi wstrząsnął wszystkimi w tym kraju” – powiedział Agencji Reutera mieszkaniec Pekinu, przedstawiony jako Sean Li. W stolicy kraju wybuchały mniejsze protesty przeciwko wprowadzanym tam lockdownom, a na niektórych osiedlach mieszkańcom udało się wymusić przedwczesne zniesienie restrykcji.

W Nankinie na wschodzie Chin na ulice kampusu wyszli studenci Uniwersytetu Komunikacji, którzy skandowali między innymi hasło: „niech żyje lud!” i świecili latarkami telefonów komórkowych, by oddać cześć ofiarom pożaru w Urumczi – wynika z doniesień w chińskiej sieci społecznościowej Weibo, zebranych przez portal „What’s on Weibo”. Swój gniew wyrażali też studenci Akademii Sztuk Pięknych w Xi’anie w północnej części kraju.

W piątek wieczorem na ulice Urumczi wyszły setki osób, rozgniewanych w związku z pożarem i protestujących przeciwko lockdownom. „Mogą zamknąć miasto, ale blokowanie wyjścia ewakuacyjnego nie jest w porządku […] Jesteśmy ludźmi, nie zwierzętami” – powiedział dziennikowi „Financial Times” jeden z uczestników protestu.

Powracające lockdowny, regularne przymusowe badania, ograniczenia podróży, wszechobecne kontrole i inwigilacja przy użyciu aplikacji śledzących w telefonach komórkowych wywołują niezadowolenie społeczne i uderzają w gospodarkę, co dodatkowo irytuje mieszkańców. Władze przekonują natomiast, że środki te pomagają zapobiec milionom potencjalnych zakażeń i zgonów.

23 listopada chińska Rada Państwa wydała dokument uzupełniający „20 nowych przepisów” w celu ustanowienia różnych kontroli w obszarach wysokiego i niskiego ryzyka w powiatach i miastach, w których zgłoszono przypadki COVID-19. W przypadku obszarów niskiego ryzyka ludzie mają unikać zgromadzeń i mogą podejmować indywidualne środki zapobiegawcze zamiast stosować się do masowych obowiązkowych kwarantann. Tymczasem oficjalna tuba medialna KPCh „People’s Daily” opublikowała osiem artykułów z rzędu, od 12 do 20 listopada, nalegając na ścisłą politykę „zero COVID”.

Jak powiedział „The Epoch Times” mieszkający w Stanach Zjednoczonych komentator spraw bieżących Wang He, „»20 nowych regulacji« i zero COVID są sprzeczne. Zmusza to lokalne władze do zwiększenia kontroli COVID-19 na każdym poziomie, aby zachować poprawność polityczną. Dopóki jest zgłoszony przypadek, zamkną wszystko, aby utrzymać swoje oficjalne stanowiska, co jest ich priorytetem”.

W odniesieniu do serii dokumentów Rady Państwa, które próbują poluzować kontrole, Tang powiedział: „Odzwierciedla to, że wpływ polityki zero COVID na gospodarkę osiągnął alarmujący poziom, a także odzwierciedla, że niezadowolenie z polityki w ramach partii nagromadziło się do punktu krytycznego”. „Zero COVID nie jest już kwestią medyczną. Stało się ono ogólną linią Xi Jinpinga i polityczną czerwoną linią. Ktokolwiek dotknie tej linii, nieuchronnie dotknie fundamentu władzy Xi i wywoła walkę o władzę wewnątrz partii”.

„Widzieliśmy zmiany środków zapobiegania epidemii w Shijiazhuang, Guangzhou i innych miejscach. Za nagłymi zmianami kryje się tego rodzaju zacięta walka wewnątrz partii” – powiedział. Wang zwrócił uwagę, że polityka zero COVID powoduje bałagan w całym kraju, a zwykli ludzie cierpią z tego powodu. „To również pokazuje, że system KPCh jest naprawdę zgniły, nie ma żadnej nadziei i jedynym sposobem jest jego dezintegracja”.

Na podstawie: PAP, TheEpochTimes.com
Źródło: EpochTimes.pl

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

Agencja AFP podała, że chińska policja w Szanghaju zatrzymała dzisiaj dwie osoby i zmuszała inne do usuwania zdjęć z miejsc protestów, aby nie trafiły do internetu.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.