Poseł Lewicy chce, by kościół finansował religię w szkołach

Opublikowano: 15.01.2020 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1258

Maciej Kopiec, poseł Lewicy z Rybnika zaproponował, aby lekcje etyki finansowały samorządy, a religii Kościół.

Jest to odpowiedź na żądania metropolity katowickiego Wiktora Skworca, który zwrócił się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z wnioskiem o wprowadzenie obowiązkowego nauczania religii lub etyki w szkołach publicznych. Skworc stwierdził również wygłaszając noworoczną homilię, iż lekcje religii powinny być obowiązkowe i ujęte w programie nauczania. Metropolita chce, aby MEN wprowadziło regulację przepisów nakładającą na uczniów przymus chodzenia na katechezę lub etykę.

Zebranych na mszy w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przekonywał, że obecny system, umożliwiający uchylanie się od uczęszczania na lekcje religii prowadzi do powstania „pokolenia nihilistów”. „W naszym systemie szkolnym, kiedy dziecko wypisuje się z religii, otrzymuje niejako w prezencie czas wolny, gdyż nie ma obowiązku korzystania z zajęć etyki” – argumentował.

Wobec takiego postawienia sprawy głos postanowił zabrać poseł Lewicy Maciej Kopiec. „Proste rozwiązania są najlepsze” – pisze w liście otwartym do duchownego, w którym przedstawia własną propozycję dotyczącą nauczania religii w szkołach. Zaznacza przy tym, że kościół katolicki jest faworyzowany przez państwo, ponieważ będąc „jedną z najzamożniejszych organizacji religijnych na świecie”, zamiast łożyć na obecność „przedmiotu uczącego dogmatu katolickiego” w placówkach oświatowych, cel ten finansowany jest z funduszy państwowych.

Mało tego, Kopiec twierdzi, że obecny porządek jest sprzeczny z Konstytucją. Powołuje się na fragment artykułu 25., który w punktach pierwszym i drugim głosi, że „kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione” a „władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”.

Poseł wskazał także, iż ze 171 działających w kraju wspólnot religijnych tylko kościół katolicki ma swoją reprezentację, „finansowaną przez Obywatelki i Obywateli w postaci lekcji w budynkach szkół publicznych”. „Ogólnodostępne lekcje nie uczą o religioznawstwie, a tylko przekazują uczniom dogmat jednego Kościoła” – argumentuje Kopiec.

W liście do Skworca polityk Lewicy zaproponował rozwiązanie. Jego propozycja to podział kosztów nauki religii i etyki. W poście na swoim profilu w mediach Kopiec napisał między innymi: „Jeśli etyka – za lekcje płaci samorząd. Jeśli religia (nie religioznawstwo) – za lekcje płaci Kościół”. Doprecyzował, że ten ostatni zapewniałby również wynagrodzenie dla katechetów.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 13, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

I trudno się z nim nie zgodzić ,prawda.

ven0m
Użytkownik
ven0m

Świat nie znosi próżni. Jeśli w Narodzie Polskim wypleni się wiarę chrześcijańską to jej miejsce zajmie inna ideologia, znacznie gorsza – marksistowska lub islamska, nie ma innych alternatyw. Przy okazji to będzie koniec Polski jaką znamy.
PS: przypomnieć w tym miejscu jeszcze należy, że zasady etyki i prawo rzymskie na których opiera się cały współczesny, cywilizowany świat (z pominięciem bliskiego wschodu, izraela i dzikusów) to nic innego jak podstawowe wartości chrześcijańskie. SZOK!? A jednak! Państwa które zapominają o tych wartościach kończą jak Szwecja, Francja czy powoli Niemcy i Wielka Brytania.
Jeśli ktoś zna państwo we współczesnym świecie, w którym nie jest stosowane prawo rzymskie, ale prawa człowieka są respektowane i panuje w nim ład społeczny, kraj dobry do spokojnego życia to poproszę o informację, bo ja nie znam.

Radek
Użytkownik
Radek

ven0m. Zgadzam się z wyplenieniem chrześcijaństwa. Nie byłoby to dobre dla Polski. Dzięki jeszcze szczątkom wartości moralnych które są propagowane przez religię katolicką, to Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie szanowanych nawet przez muzułmanów. Ale religia w szkole nie powinna być, bo wcale nie powoduje zwiększenia wiernych, tylko raczej ma działanie odwrotne. Religia, to coś wzniosłego, boskiego i odpowiednim miejscem religii jest świątynia, kościół czy szkoła przykościelna. Wprowadzenie religii chrześcijańskiej w szkole jest przeciw chrześcijaństwu.
Co do prawa Rzymskiego to raczej bym się nie zgodził. To co obecnie funkcjonuje na podstawie prawa rzymskiego, jest przyczyną olbrzymiego nieszczęścia na świecie. To że już naprawdę mało krajów nie podlega pod ten system nie oznacza, że on jest najlepszy, tylko być może najbardziej barbarzyński. Aczkolwiek czy to z powodu zmiany w prawie rzymskim, np. usunięcie “ducha słowa” a zostawienie tylko znaczenie słowa, czy też prawo rzymskie było barbarzyńskie, to nie będę tutaj wnikał. Myślę, że znajdą się kraje gdzie jeszcze funkcjonują jakieś inne systemy prawa, może Bhutan?

Dgruzin
Użytkownik
Dgruzin

Wszelkie religie WON ze szkół!
Niech sobie utrzymują/wynajmą sale i tam ze swych składek programują dzieci, jeśli zgodzą się na to rodzice.
Dodawanie obowiązków samorządom bez przydziału pieniędzy stało się jakąś chorą normą. Zdecydowane veto.

Dgruzin
Użytkownik
Dgruzin

@ven0m Cytat: “Przy okazji to będzie koniec Polski jaką znamy”.
..
I o to chodzi! Proszę oglądnąć ze zrozumieniem filmy wpisując na YT:
1- Popko Co wybrać: wiarę w Boga czy w Kościół
2- Popko katolickie ludobójstwo
..
Proszę poczytać posty człowieka o pseudonimie: opolczyk by zrozumieć czym jest nasz kraj.
Podejrzewam, że zmieni Pan(i) zdanie.