Po zdemolowaniu Francji, rząd zapowiada… wyższe podatki

Opublikowano: 09.07.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2782

Prezydent Francji Emmanuel Macron zasugerował nałożenie grzywny na rodziców nieletnich, którzy popełnili przestępstwa. Sugestia pojawiła się po zamieszkach i niepokojach, które ogarnęły główne miasta w całej Francji po tym, jak policja zastrzeliła nastolatka pochodzenia algierskiego i marokańskiego. Policja twierdzi, że około jedna trzecia zatrzymanych to nieletni.

Tymczasem premier francuskiego rządu Elisabeth Borne opublikowała na swoim koncie na „Twitterze” wiadomość, która może przestraszyć tubylczych podatników. Brzmi ona: „wkrótce powstanie nowa międzyresortowa komisja ds. miast, która ogłosi środki działania”. Chodzi o programy mające zniwelować straty materialne po ośmiodniowych rozruchach w całym kraju.

Zniszczenia są ogromne i przekroczą z pewnością miliard euro. W dodatku środki potrzebne są szybko, bo chodzi np. o renowację szkół, posterunków, urzędów podatkowych, czy taboru miejskiej komunikacji. Dla przykładu dwanaście autobusów RATP spłonęło tylko w zajezdni w podparyskim Aubervilliers. Cena jednej sztuki to około 200 000 euro. W dzielnicy Etouvie w Amiens spłonęła z kolei np. „mediateka” o wartości 2,3 miliona euro, w Pau centrum społeczne, w Vandœuvre-lès-Nancy urząd podatkowy, kompletnie zdewastowana została biblioteka miejska Alcazar w Marsylii, zniszczona jest szkoła podstawowa Sainte-Clotilde spustoszona przez uczestników zamieszek w Tourcoing, w podparyskim Clamart spłonął warty 3 miliony euro tramwaj. Zniszczony są posterunki policji w Reims, czy w Chatenay-Malabry. W Sens podpalono ośrodek socjalny w dzielnicy Val Fourré w Mantes-la-Jolie trzeba odbudować ratusz. Lista pełnych strat jest ciągle opracowywana, a warto dodać, że zamieszki powtarzają się co noc, chociaż już w małej skali.

Za szkody zapłacą podatnicy. Budżety samorządów nie wystarczą. Tymczasem 66% podatników we Francji uważa, że już i tak płaci za dużo rozmaitych „podatków” (badanie Ifop z maja 2023). Media przypominają, że Francja ma już rekordowy jak na UE dług publiczny. Według oficjalnych wyliczeń zadłużenie kraju wynosi od 30 czerwca 112,5% PKB i po raz pierwszy przekroczyło astronomiczną sumę 3 000 miliardów euro. Francuska Federacja Towarzystw Ubezpieczeniowych (FFSA) spodziewa się wypłat na poziomie 200 milionów euro, ale dodaje się, że to ciągle kwota mocno niedoszacowana. Po zamieszkach w 2005 roku ubezpieczyciele musieli wypłacić 160 mln euro na pokrycie szkód.

Trzeba tu dodać wyrzucane latami w błoto pieniądze z budżetu na „integrację przedmieść”, rewitalizację podmiejskich blokowisk, tworzenie stref specjalnych dla biznesu, czy „priorytetowych stref edukacji”. Skutek jest zerowy…

W sprawozdaniu finansowym za rok 2020 r. Trybunał Obrachunkowy wycenił koszty podnoszenia „atrakcyjności wrażliwych dzielnic” w latach 2008–2018 na około 10 miliardów euro rocznie. W takich dzielnicach podmiejskich same zwolnienia podatkowe wynosiły 1,7 miliarda euro rocznie. Ogromne pieniądze zainwestowano w szkolnictwo. Uczniowie z przemieść jednak dalej osiągają wyniki w nauce poniżej średniej. Rewitalizowane osiedla są degradowane w ciągu kilku miesięcy, itd., itp.

Francuzi mają już dość wyrzucania pieniędzy na „wrażliwe przedmieścia”. Boją się, że władza wykonawcza będzie starała się znowu kupić sobie spokój społeczny i ugasić pożar miliardami pieniędzy z ich podatków. Dokładna kwota sum wlewanych do takich dzielnic jest niemożliwa do oszacowania, bo brakuje wielu danych, zwłaszcza wyliczenia całkowitych wydatków władz lokalnych.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „Le figaro”, „Le Parisien”, „Valeurs”
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 09.07.2023 10:55

    Tamten kraj już jest ,,pozamiatany,,.Teraz kolej na nas, co już się dzieje…

  2. emigrant001 09.07.2023 21:49

    Tu się zgadzam, we Francji będzie wojna domowa już wkrótce, tzn jak nieletni kupią sobie broń:) czyli za kilka lat.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.