Nowy antybiotyk rozpęka bakterie jak balony

Opublikowano: 08.05.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2022

Najnowsza praca naukowców z Imperial College London zidentyfikowała sposób na stworzenie skutecznego antybiotyku. Odkrycia naukowców z Imperial College London i University of Texas mogą również ujawnić potencjalny sposób na zwiększenie skuteczności antybiotyku.

W najnowszej pracy autorzy odkryli, że kolistyna dosłownie wybija dziury w bakteriach i powoduje ich pękanie jak balony. Kolistyna (znana również jako polimyksyna E) jest antybiotykiem wytwarzanym przez niektóre szczepy bakterii Paenibacillus polymyxa. Kolistyna jest skuteczna przeciwko większości bakterii Gram-ujemnych.

Kolistyna została po raz pierwszy opisana w 1947 roku i jest jednym z nielicznych antybiotyków działających na wiele z najbardziej śmiercionośnych superbakterii, w tym E. coli, Pseudomonas aeruginosa i Acinetobacter baumannii, które często zakażają płuca ludzi.

Te superbakterie mają dwie muszle zwane membranami. Kolistyna przebija obie błony, zabijając bakterie. Wiadomo, że uszkadza zewnętrzną błonę działając na substancję chemiczną zwaną lipopolisacharydem (LPS). Jednak wciąż nie jest jasne, w jaki sposób przebija się błona wewnętrzna. Nowa praca potwierdziła, że kolistyna jest również ukierunkowana na LPS w błonie wewnętrznej, chociaż jest go bardzo mało.

Podczas eksperymentu autorzy wykorzystali bakterię Pseudomonas aeruginosa, która powoduje również poważne infekcje płuc u osób z mukowiscydozą. Odkryto, że nowy eksperymentalny antybiotyk zwany murepawadyną powoduje gromadzenie się LPS w wewnętrznej skórze bakterii, a następnie kolistyna znacznie łatwiej zabija bakterie.

Jeśli te próby zakończą się powodzeniem, możliwe będzie połączenie murepawadyny z kolistyną w celu stworzenia silnego antybiotyku do leczenia szerokiej gamy infekcji bakteryjnych.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.