Epidemia „nieuleczalnej” cholery ma związek z antybiotykami

Opublikowano: 02.10.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1788

Międzynarodowy zespół naukowy odkrył dowody na to, że lekooporny szczep, który spowodował największą epidemię cholery we współczesnej historii w Jemenie, pojawił się pod koniec 2018 roku w wyniku powszechnego stosowania azytromycyny i innych antybiotyków makrolidowych. Odkrycia naukowców opublikowano w artykule w czasopiśmie „Nature Microbiology”.

„Nasza analiza wykazała, że epidemia rozpoczęła się w wyniku jednorazowego przedostania się do Jemenu krążącego po całym świecie szczepu VcH.9. Jego późniejsze rozprzestrzenianie się doprowadziło do pojawienia się kilku podwariantów Vibrio cholerae, z których jedna, VcH.9.g, nabyła pod koniec 2018 roku zestaw genów chroniących ją przed cefalosporynami, makrolidami i sulfonamidami. Pojawienie się tego zestawu zbiega się z powszechnym stosowaniem makrolidów” – czytamy w badaniu.

Do takiego wniosku doszła grupa naukowców z Jemenu i Europy pod przewodnictwem profesora Nicholasa Thomsona z London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) po przeanalizowaniu genomu 260 próbek czynnika wywołującego cholerę, Vibrio cholerae. Próbki pobrano w latach 2018–2019, w szczytowym okresie epidemii cholery w Jemenie.

Badaczy interesowało, dlaczego czynnik wywołujący cholerę był początkowo wrażliwy na działanie antybiotyków, ale w 2019 roku zaczęły pojawiać się szczepy oporne na większość istniejących leków. Aby odpowiedzieć na to pytanie, autorzy pracy rozszyfrowali i porównali genomy bakterii pobranych z ciał pacjentów w różnym czasie.

Analiza wykazała, że „niewrażliwe” szczepy Vibrio cholerae nie zostały sprowadzone do Jemenu z zewnątrz – pojawiły się na jego terytorium pod koniec 2018 roku w wyniku długotrwałego kontaktu swoich poprzedników z antybiotykami z klasy makrolidowej. Doprowadziło to do mniej zakaźnych wariantów bakterii niosących geny oporności na antybiotyki, które przekazały tę „supermoc” zakaźnemu podszczepowi VcH.9.g, czyniąc go odpornym na większość leków.

Podszczep VcH.9.g zaczął niezwykle szybko rozprzestrzeniać się w Jemenie w 2019 r. i zastąpił wszystkie inne szczepy Vibrio cholerae, co spowodowało niezwykle ciężką i długotrwałą sezonową epidemię cholery latem 2019 r. Naukowcy zauważają, że ten scenariusz pojawienia się „niewrażliwej” cholery podkreśla potrzebę monitorowania genetycznego podczas epidemii w celu kontrolowania pojawiania się patogenów lekoopornych.

W 2016 roku w Jemenie rozpoczęła się największa epidemia cholery we współczesnej historii ludzkości. Sytuacja stała się szczególnie dotkliwa w 2019 roku, kiedy na terenie całego kraju zaczęły rozprzestrzeniać się nowe szczepy Vibrio cholerae, odporne na dużą liczbę leków i środków dezynfekcyjnych.

Do listopada 2021 r. liczba zarażonych przekroczyła 2,5 mln, a z powodu tej choroby zmarło ponad 4 tys. Jemeńczyków. Według najnowszych danych WHO w całym kraju nadal odnotowuje się przypadki zakażenia cholerą, a około jedną czwartą przypadków stanowią dzieci poniżej piątego roku życia.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. KubaD. 02.10.2023 13:54

    Ciekawo czy też tu sprawa wygląda tak samo jak z innymi “super bakteriami”.
    Robią się odporne na syntetyczne antybiotyki, ale na penicylinę już nie…

  2. Endryu99 03.10.2023 00:17

    Ciekawe jest to ze tylko w Jemenie na przestrzeni kilku lat (2016-2019) prowadzono te badania nad cholerą ? co to w innych krajach już nie występuje ta choroba ?
    A moze coś tesują na danym terenie.

  3. LichoNiespi 21.12.2023 13:36

    To jest dopiero cholera ta cholera wyprodukowana przez ..wspanialych, cudownych naukowcow……

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.