Nowo odkryta kometa będzie widoczna gołym okiem

Opublikowano: 24.08.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2294

Niedawno odkryta kometa C/2023 P1 (Nishimura) podąża w stronę Słońca i w przyszłym miesiącu może być widoczna gołym okiem. Obiekt jako pierwszy zauważył 12 sierpnia astronom-amator Hideo Nishimura. Za trzy tygodnie, 12 września, kometa przeleci w najmniejszej odległości od Ziemi. Zbliży się do naszej planety na 0,838 j.a., czyli ok. 125 milionów kilometrów. Pięć dni później, 17 września, osiągnie peryhelium, najbliższy punkt orbity wokół Słońca. Kometa znajdzie się wewnątrz orbity Merkurego, od Słońca będzie ją dzieliło zaledwie 0,22 j.a.. To na tyle blisko, że może się rozpaść.

Kometa Nishimura powinna osiągnąć jasność na tyle dużą, że może być widoczna gołym okiem. Nie wiadomo jednak, czy nie przyćmi jej blask naszej gwiazdy. Niektóre media zaczęły spekulować, że pochodzi ona spoza Układu Słonecznego. To jednak wyłącznie spekulacje, gdyż obecnie mamy zbyt mało danych o jej orbicie, by wysuwać takie przypuszczenia. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że kometa pochodzi ze znajdującego się poza orbitą Neptuna Obłoku Oorta. Mogła w nim krążyć przez tysiąclecia zanim została przechwycona przez oddziaływanie grawitacyjne Słońca. Komety pochodzące z tamtego obszaru niejednokrotnie trafiały do wewnętrznych części Układu Słonecznego.

Wciąż niewiele wiemy o C/2023 P1 poza tym, że jej koma świeci na zielono. Niezwykły kolor pochodzi z węgla dwuatomowego rozpadającego się pod wpływem promieniowania słonecznego. Nishimura prawdopodobnie nie jest kometą okresową. Wszystko wskazuje na to, że to jej pierwsza i jedyna wizyta w pobliżu Słońca. Jeśli się nie rozpadnie, może zostać wyrzucona z Układu Słonecznego. Na więcej danych na jej temat musimy zatem poczekać i dać astronomom czas na dokładniejsze przyjrzenie się orbicie Nishimury.

Jak dotąd mamy potwierdzone jedynie dwa obiekty, które pochodziły spoza Układu Słonecznego i trafiły w pobliże Słońca. To 1I/Oumuamua oraz 2I/Borisov.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA.gov
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Drnisrozrabiaka 25.08.2023 00:01

    To już 149 kometa w tym roku i wysyp ufo …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.