Niemcy obniżają wiek emerytalny?

Opublikowano: 21.05.2014 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1391

Rządząca w Niemczech koalicja Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) uzgodniła szczegóły reformy emerytalnej. Po zmianach Niemcy, którzy przepracowali 45 lat, będą mogli odejść na emeryturę w wieku 63 lat.

Obniżenie wieku emerytalnego było jednym z warunków SPD wejścia do rządu Angeli Merkel.

W 2007 roku rząd SPD-CDU z kanclerz Angelą Merkel na czele wprowadził stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67. roku życia. Taki wiek miał w pełni zacząć obowiązywać w 2029 roku. Już wtedy SPD domagało się, aby osoby pracujące 45 lat mogły wcześniej przechodzić na emeryturę.

Wprowadzona teraz zmiana w systemie emerytalnym zakłada, że już w lipcu bieżącego roku osoby, które przepracowały 45 lat, będą mogły w wieku 63 lat przejść na emeryturę. Obecnie muszą one pracować do 65. roku życia. Przejście na wcześniejszą emeryturę ma być dobrowolne.

Socjaldemokraci spierali się też z CDU/CSU czy do czasu pracy wliczać okres spędzony na zasiłku dla bezrobotnych. Ostatecznie zdecydowano, że zostanie on zaliczony, jeśli bezrobocie było krótkotrwałe i nie zdarzyło się dwa lata przed przejściem na emeryturę.

Propozycja rządu cieszy się poparciem zdecydowanej większości niemieckiego społeczeństwa. Głosowanie uzgodnionej reformy ma odbyć się w piątek, ale będzie ono formalnością.

Autor: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. mr_craftsman 21.05.2014 15:56

    Po niemieckiej podstawówce można pójść do szkoły zawodowej.
    W takiej szkole zawodowej połowa czasu to nauka, a połowa to praktyki w zakładach partnerskich. Takie praktyki też się liczy, nic dziwnego, kiedy 18-latek po Fachschule ma 2 lata doświadczenia i bardzo często przyjmuje go od razu do pracy zakład, gdzie praktykował w czasie nauki.

  2. Strangersama 21.05.2014 23:14

    Z tego co wiem to studia też liczą się do stażu pracy. Przynajmniej w Polsce.

  3. bartolomeo 22.05.2014 06:48

    @Stangersama Studia w Polsce nie liczą się do czasu pracy i nigdy się nie liczyły. Byłoby dziwne gdyby się miały liczyć, przecież nie płacisz wtedy składek na ZUS. A z tego prawa w Niemczech na pewno ktoś skorzysta choć będzie to marginalna grupa osób – dlatego właśnie to przeszło.

  4. lboo 22.05.2014 09:57

    @bartolomeo: “Natomiast okres samej nauki w szkole wyższej uwzględnia się jako okres nieskładkowy (wskaźnik 0,7 proc. – okres studiów mnoży się przez taki wskaźnik określony w ustawie) pod warunkiem ukończenia jej w wymiarze przewidzianym programem studiów (wystarczy absolutorium). Nie ma znaczenia, czy nauka odbywała się w systemie dziennym, zaocznym czy wieczorowym. Jeśli jednak okres studiów pokrywa się z okresem zatrudnienia, ZUS uwzględni okres ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia, jako korzystniejszy (wskaźnik 1,3 proc.).”

    http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/755517,czy-nauka-zawodu-oraz-czas-studiow-sa-wliczane-do-emerytury-poradnik-dz,id,t.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.