Bariera 6 mln emerytów została przekroczona

Opublikowano: 27.02.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2230

Emerytów przybywa i będzie przybywać. Ich liczba w ostatnim kwartale 2021 roku przekroczyła 6 mln. To wyraźna tendencja – zauważa serwis Prawo.pl.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wynika, że w okresie od stycznia do grudnia 2021 r. ZUS wypłacał emerytury 5,99 mln osób. Od stycznia do kwietnia liczba osób pobierających świadczenia nieznacznie przekraczała 5,98 mln osób. Natomiast od maja do sierpnia nieznacznie spadła (do poziomu 5,97 mln świadczeniobiorców w maju i czerwcu, a nawet 5,96 mln w lipcu i sierpniu), by wzrosnąć w ostatnich miesiącach roku do 5.999 mln osób we wrześniu i powyżej 6 mln świadczeniobiorców w ostatnim kwartale roku (w październiku – 6,02 mln osób, w listopadzie – 6,03 mln osób i w grudniu – 6,04 mln).

Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w kolejnych latach owa liczba 6 mln emerytów, którym ZUS wypłaca świadczenia, będzie w poszczególnych miesiącach coraz częściej przekraczana – informuje Prawo.pl.

„Długoterminowo liczba świadczeniobiorców będzie rosła. Owszem, w okresie pandemii osiągnęliśmy pod tym względem pewną stabilizację, ale to wiązało się z dużą liczbą zgonów. Wskaźnik zgonów był przecież najwyższy w tej w grupie wiekowej. To spowodowało, że wzrost liczby emerytów zatrzymał się, ale w kolejnych latach będzie on występował ponownie. Pandemia nie zmieniła bowiem struktury demograficznej Polski” – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w serwisie Prawo.pl.

Także dr Antoni Kolek, prezes spółki Instytut Emerytalny zwraca uwagę, że liczba emerytów otrzymujących świadczenia z ZUS przekroczyła 6 mln osób.

„W najbliższych miesiącach wiek emerytalny osiągać będą osoby, które urodziły się w latach 1957-1962. Odnotować należy, że w latach tych rodziło się średnio około 550 tys. osób, co oznacza, że liczba świadczeniobiorców może w 2022 roku wzrosnąć” – mówi dr Kolek w portalu Prawo.pl.

Dlatego, jak mówi główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, konieczne jest wprowadzenie zachęt do pozostawania dłużej na rynku pracy.

„Trzeba wspierać aktywność zawodową osób, które obecnie są bierne zawodowo. To jest nawet 2 mln osób, które mogłyby pojawić się na rynku pracy. Ważne jest, aby zachęcić do wejścia na rynek pracy osoby z mniejszym doświadczeniem lub kwalifikacjami, zmniejszając pozapłacowe obciążenia wynagrodzeń, a w konsekwencji podnosząc opłacalność podejmowania pracy. Trzeba też wspierać instytucjonalne formy opieki nad dziećmi oraz osobami starszymi, aby w rynku pracy mogły również partycypować osoby obarczone obowiązkami opiekuńczymi” – wylicza Łukasz Kozłowski w serwisie Prawo.pl.

Na podstawie: Prawo.pl
Źródło: MagazynFakty.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Dandi1981 27.02.2022 11:53

    A co sie dziwic jezeli emeryci wywodza sie z modelu rodziny gdzie bylo 8 dzieci a dzisiejszy modle to 2 dzieci lub 1.
    Pytanie gdzie ich pieniadze jak by kazdy z nich mial prywatne skladki inwestowane w zloto nie bylo by problemu a emerytury byly by wysokie a tak wrzucali do jednego worka i przezerali na inne potrzeby niz emerytury.
    Ps jak w kabarecie placisz tys zl na zus na mc idziesz na emeryture w wieku 65 lat dostajesz 800 zl emerytury i kto jest zlodziejem? ,gdzie szeregowa mrowka jest wykorzystywana by z jej skladek pokryc wszystkie uprzywilwjowane rzadowe emerytury

  2. agama 27.02.2022 12:29

    pytanie kto będzie podcierał polskim emerytom tyłki, skoro dzięki destrukcyjnej polityce rządu Polacy wyemigrowali podcierać tyłki emerytom na zachodzie

  3. Wolfman 27.02.2022 19:28

    8 dzieci? Nie znam takich wcale. Dandi jak nasz rzucać cyfry z tyłka to nie pisz wcale, albo daj link do takich informacji. Wszystkich których znam emerytów a znam wielu to max 3-4 dzieci

  4. rici 27.02.2022 19:55

    Ja mam 6 braci i 1 siostre. brat mojego ojca mial 9 dzieci, 2 moich braci ma po 8 dzieci. Jakby ktos mowil o patologi, to wszyscy sa po studiach, wszystkie dzieci braci sa po studiach lub studiuja.

  5. Wolfman 28.02.2022 05:31

    Takiej średniej to i tak nie ubierasz. Bzdura totalna największe rodziny jakie znałem to 5 dzieci i to wydawało mi się bardzo dużo. Więc jak ktoś rzuca takie cyfry to niech je czymś poprze

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.