Biedni będą biedniejsi

Opublikowano: 22.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2017

Okazuje się, że bezwzględny uścisk tzw. Polskiego Ładu może coraz silniej wyciskać soki z kolejnych grup polskiego społeczeństwa. Najbiedniejsi emeryci i renciści wcale nie skorzystają na rozwiązaniach Polskiego Ładu – zwraca uwagę organizacja przedsiębiorców Business Centre Club.

Według informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: „Z powodu wymienionych zmian w przepisach, świadczenia za styczeń 2022 r. w przybliżeniu do 483 zł – będą wypłacone w tej samej kwocie jak wypłacane za grudzień 2021”. Wynika to z faktu, że osoby o najniższych świadczeniach emerytalnych także obecnie nie płacą od nich podatku PIT. Ta grupa jest liczna i wynosi około 30 tys. osób. Opłacają one składkę zdrowotną tak jak dotychczas, a nie wypracowały stażu uprawniającego do minimalnej emerytury.

Ich sytuacja się więc teoretycznie nie zmienia – ale ponieważ ceny w Polsce wciąż rosną, faktycznie będą oni jeszcze biedniejsi niż dotychczas BCC postuluje, aby uporządkować i uczytelnić rozwiązania Polskiego Ładu dla emerytów i rencistów oraz rodziców wychowujących samotnie dzieci. W sferze informacyjnej panuje bowiem chaos oraz niepewność co do rezultatów tych zmian, które zaczęły już obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz II progu podatkowego do 120 tys. zł spowoduje, iż powinni skorzystać na tym emeryci pobierający świadczenia poniżej 5 tys. zł. brutto – uważa BCC. Skorzystaliby jednak więcej, gdyby nie podniesienie składki zdrowotnej, która w przypadku emerytur ma wynieść 9 proc i nie może być odliczona. Emeryci pobierający świadczenia w wysokości poniżej 5 tys. zł brutto, jak szacuje ZUS stanowią blisko 94 proc. populacji świadczeniobiorców. Najbardziej zwiększą się emerytury w przedziale 2500-2750 zł brutto. Ci emeryci powinni otrzymać do 2219 zł więcej w skali całego roku.

W poniedziałek, 10 stycznia na konferencji prasowej w kancelarii premiera ujawniono, że minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wedle zapowiedzi rządu, ma to oznaczać, że emeryci i renciści, których wysokość świadczenia wynosi pomiędzy 4920-12 800 zł, będą mieć obliczaną zaliczkę na podatek oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach.

W związku z tym, wedle zapowiedzi rządu dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie zasad Polskiego Ładu ma być neutralne, a emerytury i renty nie będą im pomniejszanie. Dotyczyć to ma populacji 6 proc. emerytów i niespełna 2 proc. rencistów pobierających świadczenia z ZUS. Osoby, które otrzymały pomniejszone wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym mają otrzymać wyrównanie. Tu z kolei BCC zwraca uwagę, iż należy wyjaśnić, czy rozporządzenie ministra finansów, które de facto zmienia wysokość podatków dla wybranej grupy podatników jest zgodne z ustawą ordynacja podatkowa.

BCC, który jako organizacja przedsiębiorców, generalnie niespecjalnie pochyla się nad losem emerytów i rencistów, wskazuje, że w Polsce ich wciąż przybywa (ok. 8,2 mln osób) – o 1,5 proc., czyli o blisko 200 tys. osób rocznie, przy jednoczesnym spadku o ok. 200 tys. liczby osób w wieku produkcyjnym. Przedsiębiorcy martwią się więc rekordowymi wpłatami na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, które już przekroczyły 312 miliardów złotych w 2021 r. Ale znaleźli i pozytyw – ucieszyła ich likwidacja przez rząd PiS w 2022 r. tzw. 14 emerytury w wysokości 1000 zł, kosztującej podatników 11 mld zł. W 2021 r. ponad 9 mln emerytów otrzymało to świadczenie. „Było ono dodatkowe i miało charakter pozasystemowy” – krytykuje BCC. W zależności od wysokości podstawowej emerytury było przyznawane w kwocie od 51 do 1251 zł brutto.

Jak widać, BCC znalazło sojusznika w PiS – i obóz „dobrej zmiany” bez ceregieli po cichu zlikwidował 14 emeryturę.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.