Naukowcy udowodnili, że owady mogą odczuwać ból

Opublikowano: 11.07.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1312

Biolodzy z Queen Mary University of London obalili od dawna błędne przekonanie, że owady nie są wrażliwe na ból. Badanie zostało opublikowane w „Proceedings of the Royal Society B”.

Jak wykazały wcześniejsze badania, owady charakteryzują się nocycepcją, czyli bólem fizjologicznym – aktywnością we włóknach czuciowych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, który jest generowany przez receptory bólu w odpowiedzi na stymulację. Nie było jednak jasne, czy tej reakcji towarzyszyło subiektywne odczuwanie bólu.

Analiza ostatnich badań nad molekularną, anatomiczną i behawioralną stroną problemu wykazała, że ​​bezkręgowce są w stanie tłumić nocycepcję za pomocą substancji znajdujących się w ich ciałach, podobnie jak organizm ludzki wytwarza peptydy, które pomagają znosić ból.

Dowodem na to było w szczególności zmienione zachowanie owadów w odpowiedzi na niebezpieczne sygnały – powolny metabolizm i zmniejszony apetyt. Należy zauważyć, że organizm owada nie wytwarza tych samych peptydów, co organizm ssaka. Najprawdopodobniej funkcję tłumienia bólu przejmują drosulfakinina, leukokinina lub allostatyna-C.

Opierając się na wynikach, naukowcy wzywają do przeprowadzenia dalszych badań nad bólem owadów, aby sprawdzić, czy względy etyczne należy wziąć pod uwagę przy zajmowaniu się owadami w rolnictwie lub badaniach naukowych.

Zdjęcie: James Lindsey’s Ecology of Commanster Site (CC BY-SA 2.5)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 11.07.2022 14:49

    Koles przecial na pol dzownice szpadlem i mowi robaki nic nie czuja na to jego dziecko to dlaczego wije z bolu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.