Rośliny krzyczą, gdy są zestresowane lub cierpią

Opublikowano: 03.04.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2307

Według badania opublikowanego w czasopiśmie „Cell”, rośliny, które są spragnione lub odczuwają ból, wydają dźwięki nie do odebrania dla ludzkiego ucha. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie użyli specjalnych mikrofonów do zarejestrowania odgłosów ultradźwiękowych z pomidorów i tytoniu w dźwiękoszczelnym pudełku i szklarni.

Naukowcy powiedzieli, że opracowali modele uczenia maszynowego w celu określenia stanu zdrowia roślin, w tym odwodnienia lub choroby, w oparciu o wykryte dźwięki. Wiedziano z wcześniejszych badań, że wibrometry przymocowane do roślin rejestrują wibracje. Ale czy te wibracje stają się również falami dźwiękowymi unoszącymi się w powietrzu — to znaczy dźwiękami, które można rejestrować z odległości?

Eksperci umieścili rośliny w pudełku w piwnicy bez zewnętrznego hałasu, umieszczając mikrofony ultradźwiękowe w odległości około 10 centymetrów od każdej rośliny. Skoncentrowano się na pomidorach i tytoniu, ale badano również pszenicę, kukurydzę, kaktusy i inne rośliny.

Przed umieszczeniem roślin w skrzynce akustycznej poddano je różnym procedurom: niektóre rośliny nie były podlewane przez pięć dni, niektóre miały obcięte łodygi, a niektóre pozostały nienaruszone. Specjaliści chcieli sprawdzić, czy rośliny wydają dźwięki i czy na te dźwięki ma wpływ stan rośliny. Dane wykazały, że rośliny w tym eksperymencie wydawały dźwięki o częstotliwości 40-80 kiloherców. Maksymalna częstotliwość postrzegana przez osobę dorosłą wynosi około 16 kiloherców.

Naukowcy odkryli, że rośliny wolne od stresu zazwyczaj wydawały mniej niż jeden dźwięk na godzinę, podczas gdy odwodnione i zranione rośliny wydawały dziesiątki dźwięków na godzinę.

Zdjęcie: Alexas_Fotos (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.