Dźwięk i elektryczna stymulacja ciała mogą leczyć przewlekły ból

Opublikowano: 03.05.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1645

Zespół naukowców z University of Minnesota odkrył, że elektryczna stymulacja ciała w połączeniu z dźwiękiem aktywuje korę somatosensoryczną lub „dotykową”, zwiększając potencjał zastosowania tej metody w leczeniu przewlekłego bólu i innych zaburzeń czucia. Naukowcy przetestowali tę nieinwazyjną metodę na zwierzętach i w najbliższej przyszłości planują przeprowadzić badania kliniczne na ludziach.

Praca została opublikowana w „Journal of Neural Engineering”, autorytatywnym recenzowanym czasopiśmie naukowym z interdyscyplinarnej dziedziny neuroinżynierii. W eksperymentach naukowcy odtwarzali dźwięk szerokopasmowy, jednocześnie stymulując elektrycznie różne części ciała świnek morskich. Odkryli, że połączenie tych dwóch rodzajów ekspozycji aktywuje neurony w korze somatosensorycznej, która jest odpowiedzialna za odczucia dotyku i bólu w całym ciele.

Chociaż naukowcy wykorzystali stymulację igłą w swoich eksperymentach, podobne wyniki można osiągnąć za pomocą stymulatorów elektrycznych, takich jak urządzenia do przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS), które są powszechnie dostępne w aptekach i sklepach. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia doprowadzą do bezpieczniejszego i tańszego leczenia przewlekłego bólu niż leczenie farmakologiczne. Przewlekły ból jest ogromnym problemem dla wielu ludzi, a dla większości z nich jest nieuleczalny.

Obecnie jedną z opcji leczenia bólu są opioidy i wszyscy wiemy, że na wiele osób to nie działa. Z drugiej strony jest to aplikacja nieinwazyjna, prosta. To nie jest jakiś drogi sprzęt medyczny, który musisz kupić, aby złagodzić ból. Uważamy, że jest to coś, co może być dostępne dla prawie każdego ze względu na niski koszt i prostotę. Naukowcy planują kontynuować badanie tego „multimodalnego” podejścia do leczenia różnych schorzeń neurologicznych, potencjalnie integrując muzykoterapię w przyszłości, aby zobaczyć, w jaki sposób mogą dalej zmieniać korę somatosensoryczną.

Wiele osób stosowało akupunkturę lub stymulację elektryczną – nieinwazyjną lub inwazyjną – aby spróbować zmienić aktywność mózgu w bólu. Nowe badanie pokazuje, że w połączeniu z dźwiękiem mózg jest jeszcze bardziej aktywowany. Zdaniem uczonych otwiera to zupełnie nowy obszar zastosowania stymulacji bimodalnej i multimodalnej w leczeniu chorób.

Badanie zostało sfinansowane przez National Science Foundation, Lions Hearing Foundation, stypendium interdyscyplinarne University of Minnesota oraz fundusze startowe University of Minnesota Lab.

Zdjęcie: Jerzy Gorecki (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 03.05.2023 10:35

    No cóż koncerny farmacutyczne na to nie pozwolą. Wkrótce temat ,,ucichnie,, Jak zwykle….

  2. pikpok 03.05.2023 12:16

    Ależ oni to stosują, tyle że przeciwko nam. HAARP +Kotasinska + wojskopolskie.pl
    Jak ktoś marzy o władzy absolutnej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.