Nauczyciele nie będą mogli strajkować?

Opublikowano: 15.05.2019 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 6

Po wyborach parlamentarnych, które mają się odbyć jesienią, szykują się zmiany w statusie nauczycieli. Mogą oni zostać włączeni do służby cywilnej i stracić m.in. możliwość do podejmowania strajku – pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

Włączenie nauczycieli do korpusu służby cywilnej oznaczałoby, że formalnie oni staliby się urzędnikami. Z jednej strony to miałoby doprowadzić do wzrostu prestiżu zawodu nauczyciela, ale jednocześnie członkowie korpusu służby cywilnej nie mogą strajkować – podaje dziennik.

Po zdaniu egzaminu państwowego i zostaniu urzędnikiem mianowanym nauczyciele mogliby liczyć na dodatek wynoszący nawet do 4 tys. zł miesięcznie. Ponadto zachowaliby “trzynastki”, dodatek stażowy, nagrody, zyskaliby dodatek zadaniowy, jednoczenie nie straciliby prawa do dłuższego urlopu, ani nie obowiązywałby ich ośmiogodzinny dzień pracy – w tym zakresie grupa ta miałaby wyodrębnioną autonomię w stosunku do innych członków korpusu – wskazuje dziennik.

Gazeta również zauważa, że po zmianach o przyjęciu nauczyciela do szkoły decydowałby otwarty i konkurencyjny nabór, co ma podnieść jakość nauczania.

“Do pracy w szkołach trafiałyby tylko osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i wiedzą” – podaje dziennik.

Rozwiązanie forsuje szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Przeciwna ma być temu minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jednak ostateczna decyzja będzie należeć do premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas okrągłego stołu nazwał propozycję “ciekawą i wartą rozważenia” – pisze “DGP”.

Zdjęcie: Wikimedia Images (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o