Na Ukrainie zmarł pobity dziennikarz

Opublikowano: 24.06.2019 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Trzy dni temu w szpitalu na Ukrainie zmarł Wadim Komarow, brutalnie pobity 4 maja lokalny dziennikarz z miasta Czerkasy. Śmierć prawdopodobnie związana była z jego działalnością zawodową.

4 maja w centrum miasta do Komarowa podszedł mężczyzna i zaatakował go żeliwną rurą. W efekcie ataku dziennikarz doznał rozległych złamań kości czaszki. Mimo przewiezienia do szpitala i szybkiej operacji, podczas której usunięto z jego mózgu dwa krwiaki, Komarow nie wyszedł ze śpiączki aż do dnia swojej śmierci.

Morderstwo nie miało motywu rabunkowego – przy rannym pozostał portfel i telefon komórkowy. Jak zeznają świadkowie, sprawca i ofiara nie rozmawiali przed atakiem, co wyklucza motyw przypadkowego konfliktu. Pozostaje zatem tylko motyw pobicia mający związek z zawodową działalnością Komarowa: wielokrotnie w swoich artykułach obnażał korupcyjne mechanizmy lokalnych władz, piętnował ustawione przetargi i nagłe wzbogacenia miejscowych polityków.

Mimo apeli Niezależnego Związku Dziennikarzy Ukrainy (NZDU) i organizacji międzynarodowych, policja do tej pory nie tylko nie złapała zabójcy, ale nawet nie jest w stanie ustalić jego tożsamości.

„Niestety, co roku odnotowujemy nie mniej niż 80 fizycznych ataków na dziennikarzy rocznie i liczba ta nie zmniejsza się. Najstraszniejsze jest to, że towarzyszy temu systemowa bezkarność [sprawców-przyp. red]” – powiedział Walerij Makiejew, prezes NZDU.

Na Ukrainie dziennikarstwo to niebezpieczny zawód. W styczniu tego roku Human Right Watch opublikowało dane, z których wynika, że dziennikarze ukraińscy nie tylko są ofiarami fizycznej agresji, ale też trafiają do więzienia za krytyczne materiały, często oskarżani o zdradę, jeżeli wyrażają poglądy niezgodne z oficjalnymi. HRW wspomniała w tym kontekście Kiriłła Wyszyńskiego, szefa RIA Novosti Ukraina i Rusłana Kocabę. Wcześniej zabito Ołesia Buzinę i Pawła Szeremeta. W wielu redakcjach przeprowadzane są rewizje i oskarżani dziennikarze.

Ukraińscy dziennikarze wezwali prezydenta Zełenskiego do utworzenia przy jego urzędzie Rady ds. Bezpieczeństwa Dziennikarzy.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o