Macie wydłubać AI-Dzie oczy, bo może szpiegować!

Opublikowano: 23.10.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Nauka i technika, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2273

Do zupełnie niecodziennej sytuacji doszło w Kairze, gdzie… służby egipskie aresztowały robota. Ai-Da została zatrzymana na okres 10 dni, ponieważ jest podejrzewana o szpiegostwo.

Ai-Da to humanoidalna artystka-robot, produkcji brytyjskiej, która tworzy obrazy z wykorzystaniem algorytmów. Ai-Da podróżowała na wystawę niedaleko piramid w Gizie ze swoim twórcą, Aidanem Mellerem, gdy została zatrzymana przez funkcjonariuszy straży granicznej. Z relacji Aidana Mellera wynika, że służby egipskie schwytały robota i zażądały usunięcia mu oczu, w których znajdują się kamery. Właśnie tych urządzeń Ai-Da używa do rysowania i malowania. „Ambasador Wielkiej Brytanii pracował przez całą noc, aby uwolnić Ai-Da, ale teraz jesteśmy na dobrej drodze. To naprawdę stresujące. (…) Nie mogę jej wydłubać oczu, ponieważ są one jej integralną częścią, związaną z rysunkiem, malarstwem i rzeźbą. Bez nich też Ai-Da wyglądałaby dziwnie” – wyznał w mediach Meller.

Ai-Da, skonstruowana w kwietniu 2019 r. przez Engineered Arts w Kornwalii, to pierwszy robot na świecie, który potrafi narysować prawdziwych ludzi. Obrazy w wykonaniu robota można było dotychczas obejrzeć w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Muzeum Designu i w Tate Modern. Ciało robota jest zdolne do ekspresyjnych ruchów i ma realistyczną, silikonową skórę. Dodatkowo Ai-Da jest wyposażona w wydrukowane w drukarce 3D zęby i dziąsła, a w oczach ma zamontowane kamery.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.